5 ادغام بزرگ تاریخ

16 فروردین 1402

دقیقه

ادغام‌های ارزشمند شرکت‌های تجاری جهانی یا داخلی همیشه موردتوجه بوده‌اند و به دلیل پیامدهای جالبی که برای توسعه تجارت دارند، مطالعات موردی زیادی روی آن‌ها انجام شده است. در این مقاله به بررسی 5 ادغام بزرگ تاریخ می‌پردازیم.

ادغام‌های ارزشمند شرکت‌های تجاری جهانی یا داخلی همیشه موردتوجه بوده‌اند و به دلیل پیامدهای جالبی که برای توسعه تجارت دارند، مطالعات موردی زیادی روی آن‌ها انجام شده است. ادغام‌های موفق بازده بالاتری برای سرمایه‌گذاران در قالب ارزش بالاتر برای سهامداران، کاهش هزینه عملیاتی شرکت‌ها، و افزایش درآمد و فروش فراهم می‌کنند. شرکت‌ها از طریق ادغام و تملیک به دنبال تنوع بیشتر در عرضه‌، افزایش ظرفیت تولید، افزایش سهم بازار و بهره برداری بیشتر از عملیاتشان هستند.

ادغام‌های بزرگ متعددی مانند مواردی که در ادامه توضیح داده می‌شوند شامل معاملات فرامرزی و با ارزش مالی بالا هستند، که تا حدود زیادی موفق بوده‌اند.

5 ادغام بزرگ تاریخ

5 ادغام بزرگ تاریخ

ادغام تایم وارنر با امریکن آنلاین[1]

ادغام امریکن آنلاین (AOL) با شرکت تایم وارنر (TWX) به ارزش 360 میلیارد دلار در سال 2000 بزرگ‌ترین ادغام تاریخ است. شرکت AOL در آن زمان بزرگ‌ترین ارائه‌دهنده اینترنت در کشور آمریکا بود. این شرکت موفق که سهم بازار گسترده‌ای در میان خانواده‌های آمریکایی داشت تصمیم گرفت با شرکت تایم وارنر (گروه رسانه‌های جمعی و سرگرمی) ادغام شود. چشم‌انداز نهاد ادغامی جدید یعنی AOL تایم وارنر تبدیل شدن به نیرویی مسلط در صنعت اخبار، انتشارات، موسیقی، سرگرمی، کابل و اینترنت بود. شرکت AOL پس از ادغام به بزرگ‌ترین شرکت فناوری در آمریکا تبدیل شد.

بااین‌حال، کار مشترک این دو شرکت کمتر از یک دهه دوام آورد. موفقیت‌های مورد انتظار از ادغام به دلیل کاهش ارزش AOL و ترکیدن حباب دات‌کام محقق نشدند و دو شرکت از یکدیگر جدا شده و به فعالیتشان به عنوان دو شرکت مستقل از هم ادامه دادند.

دوپونت و داو کمیکال[2]

این ابر ادغام 130 میلیارد دلاری دو شرکت مشابه با هدف ایجاد مشاغل بسیار متمرکز در کشاورزی، علوم مواد و محصولات تخصصی سال 2015 اعلام و سال 2017 تکمیل شد.

انتظار می‌رفت هم‌افزایی ناشی از این ادغام منجر به کاهش حدود 3 میلیارد دلاری هزینه‌ها و افزایش 1 میلیارد دلاری در رشد دو شرکت شود. این شرکت ترکیبی تحت هلدینگ داودوپونت (DWDP) در NYSE فهرست شد. سهامداران داو کمیکال به ازای هر سهم یک سهم از داودوپونت دریافت کردند، ولی سهامداران دوپونت به ازای هر سهم 1.282 سهم از داودوپونت دریافت کردند.

ادغام اس‌ای‌بی‌میلر با آنهایزر-بوش‌این‌بو[3]

دومین ادغام بزرگ تاریخ سال 2016 به ارزش 104.3 میلیارد دلار بین دو شرکت بزرگ آبجوسازی جهان یعنی آنهایزر-بوش‌این‌بو و اس‌ای‌بی‌میلر اجرا شد.

اس‌ای‌بی‌میلر از بورس لندن و انهایزر-بوش‌این‌بو از کشور بلژیک تصمیم گرفتند ادغام شوند. بعد از ادغام، برند کستل لارجر از اس‌ای‌بی‌میلر با برندهای بودویزر، استلا آرتویس، و کرونا شرکت این‌بو ترکیب شدند تا زمینه ورودشان به بازارهای در حال رشد آفریقا و آمریکای لاتین فراهم شود.

نکته کوتاه: اس‌ای‌بی‌میلر پیشنهادی را پذیرفت که 50 درصد بالاتر از قیمت بسته شدن سهامش یک روز قبل از انتشار اخبار ادغام در رسانه‌ها بود.

ادغام اچ. جی. هینز با کرافت فود[4]

ادغام 100 میلیارد دلاری اچ. جی. هاینز با کرافت فود با هدف ایجاد غولی غذایی در ایالات‌متحده و پنجمین شرکت بزرگ غذا و نوشیدنی در جهان انجام شد.

این معامله در سال 2015 اعلام شد و نهاد تازه ادغام‌شده شرکت کرافت هاینز نامیده شد. این ادغام برندهای پیشروی مواد غذایی خانگی، مانند فیلادلفیا، کاپری سان و سس کچاپ هاینز و اچ پی را با هم متحد کرد. درآمد شرکت ادغامی جدید در آن زمان حدود 28 میلیارد دلار بود.

اکسون و موبیل[5]

نیروگاه‌های نفتی اکسون موبیل نوامبر 1999مجوز کمیسیون تجارت فدرال (FTC) را برای تکمیل ادغامشان به ارزش 81 میلیارد دلار دریافت کردند. اکسون در آن زمان رهبر صنعت بود و موبیل پس‌ازآن در رتبه دوم صنعت قرار می‌گرفت.

این ادغام مستلزم تجدید ساختار گسترده در شرکت مشترک ازجمله فروش بیش از 2400 ایستگاه این دو شرکت در سراسر ایالات‌متحده بود.

این معامله یکی از موفق‌ترین معامله‌ها در تاریخ ادغام و تملیک نام گرفت و شرکت ادغامی جدید با نام شرکت اکسون موبیل (XOM) در NYSE فهرست شد.

نکته پایانی

هرچند ادغام و تملیک‌های با ارزش همیشه سرفصل خبرها هستند، ولی همه آن‌ها منجر به موفقیت نمی‌شوند. اکثر آن‌ها در مرحله رشد بخشی خاص با انتظار موفقیت زیاد اجرا می‌شوند، اما عواملی نظیر یکپارچگی فرهنگی، مسائل جغرافیایی و ژئوپلیتیکی و پویایی بازار اغلب موفقیت‌ها را به شکست‌هایی تبدیل می‌کند.

 

[1] America Online and Time Warner

[2] Dow Chemical and DuPont

[3] Anheuser-Busch InBev and SABMiller

[4] H. J. Heinz and Kraft Foods

[5] Exxon and Mobil

 

برای مطالعه سایر مقالات درباره‌ی ادغام و تملیک به صفحه همه چیز درباره‎‌ی ادغام و تملیک مراجعه نمایید.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

همه چیز درباره ادغام و تملیک

loader

لطفا شکبیا باشید...