خرید و فروش شرکت ها

هر کارآفرین در عمر شرکت خود تنها یک بار فرصت بهترین خروج (بخشی) از کسب و کار خود را دارد. او این فرصت را به خود بدهکار است!

برای خرید وفروش شرکت ها در کشور عمدتاً از روش سنتی ارزشگذاری املاک، ماشین الات و مجوزها استفاده می شود اما در دنیا این روش سالهاست که منسوخ شده است و فرصت های رشد، توسعه و سودآوری کسب و کار دیده نمی شود. ما در زاویه با ارزشگذاری برمبنای پتانسیل های درآمدزایی شرکت ها قیمت واقعی آنها را به شما می گوییم. ما در زاویه با افتخار در فرآیند خرید و فروش تمامی یا بخشی از شرکت یا کارخانه شما در کنار شما هستیم. هر کارآفرین در طول عمر خود تنها یک بار فرصت فروش به بالاترین ارزش ممکن را داراست , شما این فرصت را با ما از دست نخواهید داد.

تمرکز اصلی گروه مالی زاویه کمک به صاحبان کسب و کارها، برای نشان دادن ثروتی است که کارآفرینان عمر خود را صرف آن نموده اند. این کار از طریق یک فرایند تامین مالی محرمانه و روشمند اجرایی می شود. در این فرآیند چالش های عملیاتی به حداقل می رسد و از منابع مديران محافظت می شود. ما پس از بررسی در تعداد بالایی از خریداران و سرمایه گذاران، فضای رقابتی بهتری جهت ارزیابی های دقیق حين انعقاد قرارداد مهیا می سازیم. در فروش شرکت، صاحبان کسب و کارها انگیزه های خاص خود را دارند. آنها ممکن است آماده بازنشستگی باشند یا بخواهند برای تنوع بخشیدن به دارایی های خود، بخشی از آن را واگذار کنند. همچنین ممکن است بخواهند گزینه ای برای مشارکت در سرمایه گذاری یا تامین مالی بیابند. آنها ممکن است در کسب و کار خود اعم از خصوصی یا خانوادگی به فروش شرکت خود نیازمند شوند. سایرین ممکن است بخواهند بدهی ها را از طریق جمع آوری مجدد سرمایه پوشش دهند تا موج جدیدی از توسعه شرکت ها را ایجاد کنند و از سوی دیگر خریداران، چه استراتژیک و چه مالی، انگیزه های خاص خود را برای انعقاد معامله دارند.

تیم زاویه به شرکت های خصوصی در رابطه با خرید شرکت ها کمک کرده است. عمده تلاش زاویه در چهار بخش مشاوره جامع، مذاکره، ساختارسازی و ارزشگذاری برای اجرای بخش های مختلف قرارداد به لحاظ پیچیدگی های مالی شرکتی و تامین سرمایه لازم برای تملیک شرکت ها بوده است. فراموش نکنیم تجربه در این فرآیند بسیار مهم است. سابقه کاری تیم نشان می دهد زاویه نه تنها در ارائه پیشنهاد در خصوص نحوه تامین سرمایه مطلوب کار کرده است بلکه در ارائه ساختار اجرایی فرآیند، مدیریت شایسته ای داشته است.

انواع خریداران

خریداران استراتژیک

این خریداران شرکت هایی هستند که قصد دارند تا حدودی عملیات دو شرکت را ترکیب کنند, به جای آنکه شرکت مستقلی خریداری کنند. به عنوان مثال هنگامی که اوراکل شرکتی را خریداری می کند، به عنوان یک خریدار استراتژیک در نظر گرفته می شود، زیرا شرکت هایی را خریداری می کند که به نوعی همکاری با همان کسب و کار داشته باشند.

خریداران مالی

خریداران مالی صندوق هایی هستند که سهام شرکت ها را خریداری می کنند. خریداران مالی شرکت های کوچک و متوسط معمولا صندوق های سهام خصوصی (PE) هستند که اساسأ مبالغ تجمیعی بزرگی در دست دارند. گاهی اوقات مالکی می خواهد مقداری منابع از شرکت خارج کند بدون اینکه کنترل شرکت را واگذار کند. به این وضعیت جذب مجدد سرمایه Recapitalization یا به اختصار Recap می گویند.

شرکت های دیگری که توسط صندوق های pe خریداری می شوند

این شرکت ها مالک جدید شرکت خریداری شده خواهد بود، اما در حقیقت نهاد دیگری, (صندوق ها) منابع انجام معامله را فراهم می کند.

اشخاص حقیقی

اگرچه این حالت به ندرت اتفاق می افتد، معمولا در این حالت فردی شرکتی فعال در بازار متوسط را خریداری می کند. این شرکت ها معمولا فروشگاه های کوچک، شرکت های مشاوره یا ساختمانی هستند. به طور معمول در آمد این شرکت ها کمتر از ۵۰ میلیارد تومان است.

اهداف فروشندگان سهام شرکت ها

تغییر کنترل

مالک شرکتی بیش از 50 درصد از سهام خود را می فروشد تا منجر به تغییر کنترل شرکت شود. در این موارد, مالک یا مالکان به احتمال بالا مبالغ زیادی را دریافت می کنند.

جذب سرمایه

گاهی اوقات مالکی می خواهد مقداری منابع از شرکت خارج کند بدون اینکه کنترل شرکت را واگذار کند. به این وضعیت, جذب مجدد سرمایه Recapitalization  یا به اختصار Recap می گویند.

منفک شدن (Spin off)

در این حالت شرکت در حال واگذاری یک بخش, یک خط تولید یا دارایی خاص است.

جذب سرمایه برای رشد

یک فروشنده ممکن است سهام بیشتری را به منظور افزایش سرمایه برای سرمایه گذاری در کسب و کارش منتشر کند. در این حالت مالک در واقع شرکت را نمی فروشد بلکهسهام بیشتری از شرکت را می فروشد پول حاصل از فروش به مالک منتقل نمی شود. در عوض، مبالغ به دست آمده جهت توسعه شرکت و پروژه ها خرج می شود.

loader

لطفا شکبیا باشید...