جذب نقدینگی از بازار سرمایه

در دنیای مالی توسعه شرکت بدون منابع نقد امکان پذیر نمی باشد, یکی از پیشنهادات گروه زاویه به شما جذب نقدینگی از بازار سرمایه می باشد که به دو روش کلی انتشار سهام یا اوراق بدهی امکان پذیر است. اوراق بدهی مانند دریافت تسهیلات برای شرکت هاست و جهت توسعه هزینه بیشتری را به آنها تحمیل می کند اما سهامی در آن منتقل نمی شود حال آنکه سهام، ابزاری است که از طریق واگذاری درصدی از مالکیت شرکت تامین نقدینگی می کند. هر کدام از این دو روش، انواع و پیچیدگی های خاص خود را دارند. ما در زاویه با افتخار به عنوان مشاور و متخصص تامین مالی پس از محاسبه هزینه سرمایه و بررسی چالش های هر بخش یکی از دو روش برای تامین مالی، بهینه ترین گزینه تامین مالی از بازار سرمایه را که کمترین هزینه سرمایه را برای شما داشته باشد به شما معرفی خواهیم کرد.

شرکت ها می توانند از بازارهای مالی نقدینگی جمع آوری یا قرض کنند. بسیاری از کسب و کارها با شرایط سختی آغاز می کنند. ممکن است حتی کارشان از یک انبار کوچک شروع شود اما هر میزان که شرکتی توسعه پیدا می کند مسلما به منابع بیشتری احتیاج دارد که به آن در دنیای مالی سرمایه گفته می شود. آنها به سرمایه نیاز دارند تا نیروهای بیشتری استخدام کنند، دفاتر و کارگاه های‌شان را تجهیز کنند و ماشین آلات خریداری کنند. بسیاری از شرکت های کوچک از وام های بانکی استفاده می کنند، اما شرکت های بزرگ گزینه های بیشتر و بهتری در بازار های مالی در اختیار دارند، شرکت های بزرگ به دو روش از بازارهای مالی تامین منابع خود را انجام می دهند.

جذب نقدینگی از بازار سرمایه

تصمیم گیری بین انتشار سهام و اوراق بدهی

مابین انتشار سهام و انتشار اوراق بدهی چه از نگاه سرمایه گذاران و چه از نگاه صاحبان شرکت ها تفاوت های عمده ای وجود دارد. اوراق بدهی، اوراقی که مانند تسهیلات لازم است باز پرداخت شوند این اوراق مانند تسهیلاتی هستند که از سرمایه گذاران قرض گرفته می شوند. تفاوت عمده این اوراق با انتشار سهام آن است که لازم است اصل و سود مبلغ، به خریداران اوراق باز پرداخت شود. اما نکته مثبت آن است که شرکت بخشی از مالکیت سهام شرکت را واگذار نمی کند.

در بسیاری موارد که بازار سرمایه با شرایط رکودی مواجه می شود صاحبان شرکت ها اقدام به انتشار اوراق بدهی می کنند. اوراق سهام، ابزاری که از طریق واگذاری درصدی از مالکیت تامین نقدینگی می کند:

بسیاری شرکت ها از طریق انتشار سهام اقدام به تامین مالی می کنند. بر خلاف اوراق بدهی در این روش نیازی به بازپرداخت مبلغ تامین شده نیست چون ماهیت تسهیلات در این روش وجود ندارد. زمانی که شرکتی اقدام به عرضه سهام می کند سهام داران اقدام به معامله یا نگهداری سهام آنها می نمایند. حتی در برخی شرایط شرکت ها اقدام به خرید سهام خود می کنند، چرا که آن را سرمایه گذاری مطلوبی می دانند. فروش سهام شرکت ها به صاحبان کسب و کارها این اجازه را می دهد که تا حدودی نقدشوندگی سهام خود را بهبود دهند و بخشی از درآمد و دستاوردهای خود را به اشتراک بگذارند. بسیاری از شرکت های فعال بازار سرمایه مرتبا تامین مالی خود را از بازار سهام انجام می دهند چون دریافت تسهیلات برای آنها هزینه بیشتری ایجاد می کند.

مساله عرضه سهام با توجه به شرایط شرکت می تواند سودمند باشد. بعضی مدیران از تبدیل شرکت به سهامی عام و استفاده از امکانات بازار سرمایه استقبال می کنند بعضی دیگر شاید از این اقدام چندان بهره نبرده اند. بنابراین لازم است در خصوص سنجش شرایط شرکت ها در این بخش، مطالعه دقیق و تخصصی صورت گیرد. بعضی از مدیران افشای پیوسته اطلاعات مالی و گزارش های هیئت مدیره را نمی پسندند برخی دیگر از افشای موفقیت های شرکت خود استقبال می کنند.

تیم زاویه به عنوان مشاور و متخصص تامین مالی در کنار کسب و کارها، پس از محاسبه هزینه سرمایه و بررسی چالش های هر بخش یکی از دو روش برای تامین مالی، بهینه ترین گزینه تامین مالی از بازار سرمایه را که کمترین هزینه سرمایه را برای شرکت ها داشته باشد به آنها معرفی می نماید.

loader

لطفا شکبیا باشید...