بازگشت به صفحه اصلی
بانکداری سرمایه گذاری

ادغام، تملیک و عرضه عمومی اولیه

خرید نسخه فیزیکی

مترجمان

محسن اسکندری‌نیا، پگاه خوشجو

ااز سال ۱۳۹۵ که تصمیم گرفتیم گروه مالی زاویه (با نام پیشین گروه مالی نوآفرین رامان) با رویکرد تامین سرمایه ی بوتیک با محوریت فعالیت های ادغام و تملیک (M&A) تاسیس و راه اندازی کنیم ، تاکنون پنج سال می گذرد. در این مدت پس از بررسی و مذاکره با هلدینگ ها و شرکت های سرمایه گذاری و صاحبان کسب و کارهای مختلف به این نتیجه رسیدیم که در زمینه دانش بانکداری سرمایه گذاری در کشور با خلاءهای بسیاری مواجه هستیم. پس از بررسی منابع معتبر بین المللی، کتاب حاضر را برای افزایش مهارت های تخصصی خود و همکارانمان در زاویه انتخاب و مطالعه آن را آغاز کردیم. پس از پایان مطالعه ی کتاب و به کار گرفتن دانش آن در گروه زاویه تصمیم گرفتیم برای ارتقای سطح دانش و مهارت فعالان بازار پولی و سرمایه ی کشور آن را ترجمه کنیم تا بتوانیم گامی مهم در ارتقای دانش بانکداری سرمایه گذاری برداریم.

کتاب پیش رو یکی از منابع مهم و مرجع در سطح بین الملل است که با رویکردی کاملا کاربردی نوشته شده و جزو منابع اصلی و پرفروش دانش و مهارت بانکداری سرمایه گذاری است. ترجمه این کتاب در دو جلد عرضه می شود: بخش ۱ و ۲ (ارزش گذاری و تملیک های اهرمی) در قالب جلد ۱ و بخش ۳ و ۴ (ادغام، تملیک و عرضه ی عمومی اولیه) در قالب جلد ۲. فایل های مدل های Excel به کار رفته در این کتاب در تب فایل ها، در دسترس همگان است.

از همه عزیزان و بزرگوارانی که در تهیه ی این ترجمه یاری رساندند تشکر و قدردانی می کنیم.

بی شک هیچ اثری خالی از اشکال نیست. از این رو خواهشمندیم نظرات و پیشنهادهای اصلاحی خود را به آدرس ایمیل info[at]zaviehgroup.com برای ما بفرستید تا اقدامات لازم برای اعمال اصلاحات انجام شود.

بهمن ماه ۱۴۰۰

نویسندگان

جاشوا روزن باوم، جاشوا پرل

در دنیای دائماً در حال تغییر و رو به رشد مالی، برخورداری از بنیان فنی مستحکم از جمله ابزارهای ضروری موفقیت به شمار می‌آید. البته به دلیل ماهیت تغییرات سریع این دنیا ، امکان زمان گذاشتن به منظور مدون کردن حیات فعالیت مالی شرکتی، یعنی ارزش‌گذاری و کسب توافق در معامله، برای هیچ کس وجود نداشته است. در سال ۲۰۰۹ و در پاسخ به این نیاز، نخستین ویرایش کتابی را به پایان رساندیم که آرزو داشتیم ما هم در زمان ورود به وال استریت در اختیار داشتیم. ویرایش سوم کتاب بانکداری سرمایه‌گذاری: ارزش‌گذاری، تملیک‌های اهرمی، ادغام و تملیک و عرضه‌های عمومی اولیه، کتابی در دسترس و معتبر است که بانکداران سرمایه‌گذاری نوشته اند و در آن به چگونگی فعالیت ارزش‌گذاری به عنوان محور دنیای مالی پرداخته اند. کتاب پیش رو شکاف درخور توجه موجود در ادبیات مالی معاصر را که تمرکز آن به جای کاربرد عملی، بر نظریه های مربوط بوده ، را از بین برده است.

با خو گرفتن دنیای مالی با عرف جدید دوران پس از رکود بزرگ ، شایسته است محتوای دومین ویرایش کتاب را بر اساس شرایط محیطی امروز مورد بازبینی کنیم . در حالی که مبانی ارزش‌گذاری و ریزه‌کاوی‌های حیاتی در حوزه ادغام و تملیک، بازارهای سرمایه، تملیک‌های اهرمی، عرضه‌های عمومی اولیه و سایر فرصت‌های سرمایه‌گذاری عمومی، همچنان بدون تغییر مانده است، محیط پیرامونی دائماً دستخوش تغییر است. این تغییرات شامل استفاده از فرضیات واقع‌گرایانه‌تر حاکم بر نگاه ما به رشد و ریسک، از جمله عملکرد مالی مورد انتظار، نرخ تنزیل، ضرایب، سطوح اهرمی و واژگان مالی است. در حالی که ارزش‌گذاری همواره مستلزم صرف «هنری» قابل توجه در کنار «علوم» آزموده در طول زمان بوده، بعد هنری باید با تغییر و تحولات بازار و شرایط آن تطبیق یابد. در نتیجه، کتاب را که به طور گسترده مورد اقبال قرار گرفته ، بر این اساس به‌روزرسانی کردیم و دو فصل جدید را نیز با موضوع عرضه‌های عمومی اولیه (IPOs) به آن افزودیم.

شکل‌گیری کتاب اولیه ریشه در تجربه فردی ما به عنوان دانشجویانی داشت که به دنبال ورود به وال استریت بودند. از آنجا که هر دو مستقلاً فرآیند دشوار مصاحبه را برای کسب موقعیت شغلی دستیار و تحلیل‌گر در بانک‌های سرمایه‌گذاری طی کرده بودیم، دریافتیم که تجربه آموزشی ما با شیوه ی ارزش‌گذاری و تحلیل مالی در شرایط واقعی فاصله دارد. این نقص به ویژه در بخش فنی مصاحبه‌ها آشکار می‌شد و این مرحله، نقطه تمایزی برای کارفرمایانی به شمار می‌رفت که خواستار انتخاب از میان صدها کاندیدای واجد شرایط بودند.

در مواجهه با این واقعیت، تلاش ما برای یافتن راهنمای عملی در زمینه روش‌های اصلی ارزش‌گذاری مورد استفاده در وال استریت نتیجه‌ای نداشت. در نتیجه به جمع‌آوری اجزا و بخش‌های آن از منابع مختلف و صحبت با دوستان و آشنایانی که در بانکداری سرمایه‌گذاری و شرکت‌های سرمایه‌گذاری خصوصی و صندوق‌های پوشش ریسک بودند پرداختیم. پوشیده نیست که با وجود این، به آمادگی ای که میخواستیم دست نیافتیم. با وجود آنکه بخت یارمان بود و موفق شدیم پیشنهاد های شغلی دریافت کنیم ، این فرایند همچنان تأثیری عمیق روی ما بر جای گذاشت. در حقیقت، همچنان به اصلاح مستندات جامع آمادگی که به عنوان دانشجو گرد آورده بودیم، ادامه دادیم. این مطالب، اساس این کتاب را شکل داد . حتی امروز هم دائم در حال بازبینی و افزودن به آن ها برای شناخت تحولات جدید هستیم.

با ورود به وال استریت، هر دوی ما آموزش‌های ضروری شامل دوره‌های فشرده ی مالی و حسابداری گذراندیم. این دوره‌ها، مجموعه مهارت‌های مورد نیاز برای تبدیل شدن به بانکدارهای سرمایه‌گذاری اثرگذار را به ما آموخت. اما با گذشت چند ماه از فعالیت، محدودیت‌ های این دوره‌ها نیز به تدریج آشکار شد. موقعیت‌های واقعی مشتریان و پیچیدگی‌های معامله، در رویارویی با شرایط متغیر بازار، اصول راهنمای حسابداری و فناوری‌ها، موجب گسترش مهارت‌ها و پایه دانش ما شد. در این شرایط، مجبور بودیم از همکاران ارشدمان برای کسب راهنمایی مشاوره بگیریم ، اما الزامات این شغل به گونه‌ای بود که در زمان نیاز به هیچ کدام دسترسی نداشتیم. با توجه به این واقعیت‌ها، گزافه گویی بر مفید بودن کتابچه راهنمایی قابل اعتماد که مبتنی بر سال‌ها «تجارب برجسته» و تجربه معاملاتی باشد، بسیار دشوار است.

به دنبال این واقعیت ها ، این کتاب را برای کمک به افرادی نوشته ایم که به دنبال آغاز مسیر شغلی در وال استریت هستند. این طیف مخاطبان شامل دانشجویان دانشگاه‌ها ، مراکز آموزش عالی و افرادی است که در پی تغییر مسیر شغلی خود و ورود به حوزه ی مالی هستند. همچنین در این کتاب، مطالب مرجع مهمی برای متخصصان مالی فعلی ارائه شده است. به تجربه دریافته‌ایم که با توجه به ماهیت بسیار تخصصی بسیاری از مشاغل مالی، شاهد شکاف قابل توجه در مجموعه ی مهارت‌ها هستیم و ضرورت دارد این شکاف حذف شود. علاوه بر این، بسیاری از متخصصان به دنبال به‌روزرسانی مستمر مهارت‌ها وگسترش و اصلاح پایه دانش خود هستند. این کتاب، منبعی ارزشمند برای آموزش‌دهندگان و افراد تحت آموزش در شرکت‌های وال استریت، هم در قالب برنامه‌های آموزشی رسمی و هم در برنامه‌های آموزشی غیررسمی در حین خدمت است .

بسیاری از شرکت‌های سرمایه‌گذاری خصوصی و صندوق‌های پوشش ریسک از این کتاب برای کمک به آموزش متخصصان سرمایه‌گذاری و مدیران ارشد کلیدی سبد شرکت‌های خود استفاده می‌کنند. بسیاری از این متخصصان دارای پیشینه مشاوره‌ای یا عملیاتی اند و فاقد زمینه مالی هستند. علاوه بر این، اکثر شرکت‌های سرمایه‌گذاری در سمت خرید، برنامه‌های آموزشی داخلی ندارند و اتکای آن ها اساساً به آموزش‌های حین خدمت است. در نتیجه، کتاب ما مرجع راهنمای مفیدی برای افرادی که به این مؤسسات می پیوندند یا به دنبال اشتغال در این مؤسسات هستند.

این کتاب همچنین ابزارهای ضروری را در اختیار متخصصان فعال در مؤسسات، شامل اعضای واحدهای توسعه ی کسب‌وکار، ادغام و تملیک، مالی و خزانه‌داری قرار می‌دهد. این کارشناسان مسئولیت مالی شرکتی، ارزش‌گذاری و خروجی‌های مرتبط با معامله را به صورت روزانه بر عهده دارند. ضمناً این کارشناسان در معاملات مختلف ادغام و تملیک (شامل تملیک اهرمی و تأمین مالی مربوطه)، عرضه عمومی اولیه، تجدید ساختار و سایر مبادلات بازار سرمایه، همکاری نزدیکی با بانکداران سرمایه‌گذاری دارند. در همین راستا این کتاب، حوزه گسترده‌تری را ، شامل وکلا، مشاوران و حسابداران متمرکز بر ادغام و تملیک، مالی شرکتی و سایر خدمات مشاوره ی مرتبط با معامله هدف قرار داده است.

با عنایت به افزایش جهانی‌سازی حوزه مالی، این کتاب با نگاه جهانی و با هدف استفاده خارج از شمال آمریکا طراحی شده است. تمرکز ما بر معاملات بین‌المللی در بازارهایی نظیر آسیا، اروپا، آمریکای لاتین، هند و خاورمیانه، نشان‌دهنده اشتیاق گسترده برای کسب منابع حاذق و مجرب در سراسر دنیاست. از این رو، این کتاب به عنوان مطلب آموزشی ارزشمند و کتابچه راهنمای قابل اتکا، نیاز مهم متخصصان مالی در این بازارها را تأمین می‌کند.

نویسندگان

جاشوا روزن باوم، جاشوا پرل

درباره نویسندگان

جاشوا روزنبام مدیر اجرایی و رئیس گروه صنایع و خدمات متنوع در بانک سرمایه گذاری آربی سی است. وی در حوزه ی ایجاد، ساختاردهی و مشاوره ی معاملات ادغام و تملیک، همچنین امور مالی شرکت ها و معاملات بازار سرمایه فعالیت می کند. او پیش از این در بانک سرمایه گذاری یو بی اس و در بخش مالی بین الملل بخش سرمایه گذاری مستقیم بانک جهانی فعالیت می کرده است.

وی مدرک کارشناسی خود را از دانشگاه هاروارد و مدیریت اجرایی (MBA) را با درجه ی افتخاری جورج اف بیکر یا ۵ درصد برتر فارغ التحصیلان، از مدرسه ی کسب و کار هاروارد دریافت کرده است.

جاشوا پرل مدیر اجرایی برهمن کپیتال، شرکت مدیریت دارایی سهام بلند مدت و کوتاه مدت است. او بر سرمایه گذاری های شرکت های سهامی عام و موقعیت های خاص با رویکرد مبتنی بر تحلیل بنیادی تمرکز دارد. وی پیش تر در حوزه ی ساختار تامین مالی با بازده بالا، خریدهای اهرمی و تجدید ساختار در مقام مدیر در بانک سرمایه گذاری یو بی اس فعالیت کرده است.

قبل از یو بی اس، او در بانک سرمایه گذاری Moelis & Company و همچنین بانک دویچه مشغول به کار بوده است. وی مدرک کارشناسی خود را در رشته ی کسب و کار از دانشکده ی کسب و کار کلی در دانشگاه ایندیانا دریافت کرده است.

ویراستاران

جوزف گاسپارو، ریموند عزیزی

درباره ویراستاران

جوزف گاسپارو قائم مقام خدمات سرمایه گذاری در بانک کردیت سوئیس است. او در مورد شیوه های جذب سرمایه و اجرای عملیات، به مدیران دارایی مشاوره می دهد. او پیش از این در معاملات ادغام و تملیک و بازار سرمایه در بخش بانکداری سرمایه گذاری همین شرکت فعالیت داشت. و مقدم بر کردیت سوئیس، در شرکت خدمات مالی بوفا و یوبی اس مشغول به کار بود. وی مدرک کارشناسی خود را از کالج گتیسبورک و مدرک مدیریت اجرایی را از مدرسه ی کسب و کار راجرز دریافت کرده است. همچنین دو بار فرصت دریافت جایزه ی خدمات داوطلبانه را از رئیس جمهور ایالات متحده داشته است.

ریموند عزیزی، مدیر پورتفولیو در ویس، شرکت مشاوران استراتژی چندگانه است. وی در این شرکت به مدیریت پورتفوی سهام کوتاه مدت و بلند مدت می پردازد. پیش از این، به خدمات حرفه ای کالایی در بانک لیمن برادرز مشغول بود ، جایی که بر خریدهای اهرمی و سرمایه گذاری های رشدی تمرکز می کرد. پیش از نقش سهام خصوصی خود، در بخش بانکداری سرمایه گذاری لیمن کار می کرد. او مدرک کارشناسی خود در رشته ی کسب و کار را از دانشگاه راتگرز دریافت کرد و مدرک مدیریت اجرایی او از مدرسه وارتون دانشگاه پنسیلوانیا است.

بخش اول: ارزش‌گذاری

فصل ۱:تجزیه و تحلیل مقایسه‌ای شرکت‌های مشابه

فصل ۲: تحلیل سوابق معاملات

فصل ۳: تجزیه و تحلیل جریان‌های نقدی تنزیل شده

بخش دوم: تملیک های اهرمی

فصل ۴: تملیک های اهرمی

فصل ۵: تحلیل تملیک اهرمی

بخش سوم: ادغام و تملیک

فصل ۶: ادغام و تملیک سمت فروش

فصل ۷: ادغام و تملیک سمت خرید

بخش چهارم: عرضه عمومی اولیه

فصل ۸: عرضه عمومی اولیه

فصل ۹: فرایند عرضه عمومی اولیه

loader

لطفا شکبیا باشید...