تملیک شرکت MCI توسط شرکت WorldCom

17 اسفند 1400

دقیقه

در دهم نوامبر سال 1997 شرکت‌ های WorldCom‌ و MCI بر معامله ادغامی به ارزش 37 میلیارد دلار توافق کردند. شرکت WorldCom بالاخره نبرد تصاحب برای کنترل شرکت MCI Communications را از رقبایی چون British Telecommunications Plc و GTE Corp برده بود. چنین ادغامی باعث به‌وجودآمدن شرکت عظیم مخابراتی‌ای با 30 میلیارد دلار در آمد تخمینی در سال 1998 شد. این معامله دومین و چهارمین شرکت بزرگ ارائه‌دهنده خدمات تلفن راه دور در ایالات متحده را باهم ترکیب کرد تا نیروی قدرتمندی در مخابرات جهانی و خدمات اینترنتی به وجود آورد.

تملیک شرکت MCI توسط شرکت WorldCom

در ادامه سری مقالات ثروت زایی از ادغام و تملیک پس از مقاله ادغام شرکت Qwest با US West در این مقاله به بررسی تملیک شرکت MCI توسط شرکت WorldCom می پردازیم.

 

مقدمه

شرکت WorldCom یکی از عظیمترین شرکت های مخابراتی بود، با یکی از بزرگ‌ترین رسوایی‌ های حسابداری در تاریخ ایالات متحده روبرو شد. این شرکت همچنین یکی از بزرگ‌ترین ورشکستگی‌ها را نیز تجربه کرده بود. در سال 2002 شرکت اعلان ورشکستگی کرد. در آن رسوایی حسابداری از سال 1999 تا ربع اول سال 2002 حدود 3.3 میلیارد دلار از سود شرکت به شکلی نادرست در حساب‌ های شرکت ثبت شده بود.

این رسوایی منجر به قانون Sarbanes–Oxley شد که در ارتباط با مقررات افشاسازی و مجازات‌ های مخصوص تقلب در حسابداری بود. در 21 ژوئیه سال 2002 شرکت با استناد به کد 11 قانون ورشکستگی ایالات متحده در بزرگ‌ترین اعلان ورشکستگی در ایالات متحده در آن زمان، تقاضای پشتیبانی کرد.

شرکت MCI Communications Corp نیز یکی از شرکت‌ های مخابراتی آمریکایی بود که در سال 1963 تأسیس شده بود. این شرکت در طول زمان چنان رشد کرده بود که به دومین شرکت بزرگ ارائه‌دهنده خطوط تماس راه دور در ایالت متحده بدل شده بود. این شرکت در سال 1998 توسط شرکت WorldCom خریداری شد. شرکت جدید به نام MCI WorldCom‌ نامیده شد. به دنبال رسوایی مالی و ورشکستگی شرکت WorldCom نام شرکت به MCI inc تغییر کرد. این شرکت در سال 2003 به دلیل قرارداد سازماندهی مجدد پس از ورشکستگی، در شرکت جدید MCI 750 میلیون دلار به‌صورت سهام و وجه نقد به کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا پرداخت کرد.

شرکت در سال 2004 پس از کد 11 قانون ورشکستگی صاحب تقریباً 5.7 میلیارد دلار بدهی و 6 میلیارد دلار وجه شد. در سال 2006 شرکت MCI‌ توسط شرکت Verizon مورد تملیک قرار گرفت.

معامله شرکت‌ های WorldCom و MCI

در دهم نوامبر سال 1997 شرکت‌ های WorldCom‌ و MCI بر معامله ادغامی به ارزش 37 میلیارد دلار توافق کردند. شرکت WorldCom بالاخره نبرد تصاحب برای کنترل شرکت MCI Communications را از رقبایی چون British Telecommunications Plc و GTE Corp برده بود. چنین ادغامی باعث به‌وجودآمدن شرکت عظیم مخابراتی‌ای با 30 میلیارد دلار در آمد تخمینی در سال 1998 شد. این معامله دومین و چهارمین شرکت بزرگ ارائه‌دهنده خدمات تلفن راه دور در ایالات متحده را باهم ترکیب کرد تا نیروی قدرتمندی در مخابرات جهانی و خدمات اینترنتی به وجود آورد.

WorldCom‌

معامله شرکت‌ های WorldCom و MCI بر معامله ادغام شرکت‌ های Bell Atlantic Corp‌ و Nynex Corp در آن دوره زمانی سایه افکند. ارزش معامله شرکت‌ های Bell Atlantic Corp‌و Nynex Corp 25.6 میلیارد دلار ارزش‌گذاری شد. شرکت MCI Commuincations که در آن زمان شرکت تلفن راه دور رتبه 2 محسوب می‌شد با معامله ادغام با شرکت WorldCom که چهارمین شرکت کریر تلفنی محسوب می‌شد موافقت کرد و پیشنهاد های مزایده 28 میلیاردی از شرکت تلفن محلی بزرگی به نام GTE و همین‌طور پیشنهاد مزایده 19 میلیاردی از شرکت بزرگ خارجی British Telecommunicatins را رد کرد.

شرکت جدید MCI WorldCom به دومین شرکت بزرگت کریر راه دور پس از شرکت AT&T Corporation تبدیل شد. شرکت ادغام شده جدید MCI WorldCom حدود 25 درصد از بازار خطوط راه دور را در مقایسه با سهم تقریبی 50 درصدی AT&T اداره می‌کرد.

مقاله ی مرتبط:   چه چیز هایی باید هنگام ادغام شرکت ها بدانیم

شرکت MCI WorldCom به بزرگ‌ترین کریر ترافیک اینترنتی دنیا تبدیل و به ستون فقرات اپراتور شبکه که سایر کریر های آنلاین از آن حجم اجاره می‌خریدند مبدل شد. شرکت MCI WorldCom به یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌ هایی که خدمات متنوعی از قبیل ارائه خطوط محلی و راه دور به ارائه‌دهندگان خدمات اینترنتی به بیش از 22 میلیون مشتری در بیش از 200 کشور ارائه می‌داد تبدیل شد. در نوامبر سال 1997 سهام شرکت WorldCom 90 برابر سود آن معامله می‌شد.

شرکت WorldCom به شکلی استراتژیک بر رشد و توسعه خود از طریق تملیک سایر شرکت‌ها تمرکز کرده بود و پیش از انجام معامله تملیک، در سال‌ های 1992 تا 1997 چهل شرکت را مورد تملیک قرار داده بود. پس از قانون‌زدایی در بخش مخابرات این صنعت شاهد معاملات بسیار عظیمی بود که شامل ادغام 22 میلیارد دلاری شرکت Bell Atlantic Corp و شرکت Nynex Corp و همچنین معامله ادغام 15.7 میلیارد دلاری شرکت SBC Communications Inc و Pacific Telesis Group می‌شدند.

شرکت WorldCom در سال 1997 شرکت CompuServe Inc که شرکت ارائه‌دهنده خدمات آنلاین بود را تملیک نمود. شرکت WorldCom همچنین شرکت Brooks Fiber Properties را نیز که شرکت ارائه‌دهنده خدمات تلفن ثابت در بیش از 40 بازار بود را به قیمت 2.4 میلیارد دلار تملیک نمود. شرکت WorldCom با تملیک شرکت MFS Communications‌ که شرکت فرعی‌ای بود که خطوط فیبر نوری را به شکل مستقیم در ساختمان ادارات و دفاتر نصب می‌کرد ارائه خدمات محلی را نیز به وظایف خود افزود.

شرایط معامله

شرکت MCI Communications پیشنهاد بهینه شده تصاحب از سوی شرکت WorldCom Inc را در معامله‌ای 37 میلیارد دلاری پذیرفت و با این کار پیشنهاد 28 میلیاردی تمام نقدی از سوی شرکت GTE Corp را رد کرد. پیشنهاد اولیه شرکت WorldCom 41.50 دلار برابر هر سهم بود. سهامداران شرکت MCI در برابر هریک از سهام شرکت MCI 51 دلار به شکل سهام معمول شرکت WorldCom دریافت کردند. شرکت British Telecommunications 465 میلیون دلار حق فسخ دریافت کرد چراکه شرکت MCI قرارداد قبلی‌اش برای ادغام با شرکت British Petroleum را در معامله‌ای 24 میلیارد دلاری نقض کرده بود.

شرکت British Petroleum نیز 7 میلیارد دلار و یا 51 دلار در برابر هر سهم به شکل نقدی به‌خاطر 20 درصد سهامش در شرکت MCI، از شرکت WorldCom دریافت کرد. این مبادله شامل هزینه فسخ نیز بود که در سرمایه‌گذاری شرکت British Petroleum محدوده‌ای 2.25میلیارد دلاری افزایش پیش از مالیات را نشان می‌داد.

شرکتBritish Petroleum کنترل شرکت Concert Commuincations را که سرمایه‌گذاری مشترکی باMCI بود را در دست گرفته بود. شرکت British Petroleum75.1 سهام شرکت Concert را مالک و دارای اختیار معامله‌ای در 24.9 درصد سهامی بود که MCI مالک آنها بود. شرکت GTE Corp به شرکت MCI مبلغ 28 میلیارد دلار و یا 40 دلار در برابر هر سهم پیشنهاد کرده بود. اما پیشنهاد شرکت WorldCom بسیار بالاتر از پیشنهاد شرکت GTE بود. این معامله به‌عنوان یک معامله خرید در نظر گرفته شد. معامله مذکور برای سهامداران شرکت MCI ساختاری بدون مالیات داشت. سهامداران شرکت MCI تقریباً 45 درصد از سهام شرکت ترکیب شده WorldCom MCI را مالک شده بودند.

مقاله ی مرتبط:   چند نمونه برتر از تصاحب خصمانه

شرکت WorldCom همچنین 5 میلیارد از بدهی‌ های شرکت MCI را تقبل کرد. پیشنهاد مهاجمانه شرکت WorldCome برای شرکت MCI 9 میلیارد دلار از پیشنهاد نقدی شرکت GTE پیشی گرفت و همچنین 20 میلیارد دلار بیش از پیشنهاد تجدیدنظرشده شرکت British Petroleum بود.

برت رابرتز، رئیس هیئت‌مدیره شرکت MCI به رئیس هیئت‌مدیره شرکت جدید منتسب شد. شرکت MCI WorldCom دارای 12 عضو هیئت‌مدیره شامل هشت عضو از شرکت WorldCom، 5 عضو از شرکت MCI و 2 عضو اضافه دیگر می‌شد. این شرکت در شهر های واشینگتن و جکسن دارای شعب مشترکی بود. مشاورین شرکت WorldCom شرکت Salmon Brothers Inc و شرکت Cravath ,Swine & More بود. مشاورین شرکت MCI شامل شرکت‌ های Lazrad Freres & Company، Lemhamn Brothers Inc و Tacher &Bartlett می‌شدند.

واکنش بازار سهام

به هنگام اعلام خبر معامله، سهام شرکت MCI به میزان 4.625 دلار افزایش پیدا کرد و در بازار سهام Nasdaq به قیمت نهایی 41.50 دلار رسید. شرکت Worldcom سهامش 2.125 دلار کاهش پیدا کرده و به 31 دلار رسید. سهام شرکت GTE به میزان 1.25 دلار افزایش پیدا کرده و در بازار بورس نیویورک به ارزش 44.875 دلار رسید.

دلایل انجام ادغام

این معامله ادغام نتیجه قانون مخابرات 1996 بود که به شکل گسترده‌ای در صنعت مخابرات قوانین بسیاری را ملغی نمود. این قانون‌زدایی، موجی از ادغام‌ها و یکی شدن شرکت‌ها در بخش مخابرات را ایجاد کرد. شرکت‌ های نوپایی مثل شرکت WorldCom در موج تقاضا های فزاینده دستیابی به اینترنت، خدمات ارتباطی پیشرفته و رقابت بی‌رحمانه قیمت‌ها، از طریق فرایند های تملیک به دنبال رشد خود بود.

شرکت MCI یکی از شرکت‌ های بسیار باارزش صنعت مخابرات بود. این شرکت با نبرد خود برای تفکیک شرکت عظیم AT&T در این رقابت‌ها به‌نوعی شرکت پیشرو محسوب می‌شد و در مقاومت در برابر شرکت‌ های تلفنی فعلی بسیار کارآمد بود. اما این اواخر شرکت MCI در بازار مصرف‌کنندگان تلفن راه دور به‌خوبی عمل نمی‌کرد و در سرمایه‌گذاری‌ هایش در صنعت بی‌سیم و بازار تلفن‌ های ثابت محلی از بسیاری از رقبا عقب‌مانده بود. در سال 1996 نیمی از درآمد های 18.6 میلیارد دلاری شرکت MCI از خدمات تلفن راه دور نصیبش می‌شد. باارزش‌ترین جواهر تاج درآمد های شرکت MCI ترافیک شبکه‌ های بین‌المللی، شبکه فیبر نوری و خدمات اینترنتی بسته‌ای بود.

در طول دوره یکپارچه شدن، شبکه‌ های مخابراتی جهانی از لحاظ سیگنال‌ های صدا و داده به شکل نامناسبی تقسیم شده بودند. انتظار می‌رفت در آینده سهم داده‌ها در این بازار به میزان 95 درصد افزایش پیدا کرده و همین‌طور انتظار می‌رفت که ترافیک صدا نیز سالیانه 15 درصد افزایش پیدا کند.

مزایای ادغام

این معامله به‌عنوان کاتالیزوری جهت سرعت بخشیدن به ظهور بسته‌ های یکجای خدمات مخابراتی که محدوده وسیعی از خدمات تلفن راه دور و محلی تا دسترسی به اینترنت با صورت‌حساب جداگانه ماهیانه را در برمی‌گرفت عمل کرد. در طول ریزه کاوی، صرفه‌جویی در هزینه‌ها در نتیجه ترکیب به میزان 5.5 میلیارد دلار مورد تجدیدنظر قرار گرفت. انتظار می‌رفت صرفه‌جویی در هزینه‌ها از طریق صرفه‌جویی در کسب و کار های بین‌المللی و هزینه‌ های نصب خطوط محلی حاصل شود. این فرایند یکپارچه شدن درست همانند ادغامی عمودی عمل می‌کرد. شرکت جدید MCI WorldCom به شکلی عمودی با تمامی دارایی‌ های شبکه مدرن مخابراتی چون خدمات محلی، ماهواره‌ ای، تلفن راه دور و خدمات اینترنتی یکپارچه شد.

مقاله ی مرتبط:   ادغام شرکت‌های Vodafone و Airtouch

ازآنجایی‌که شرکت WorldCom مالک شبکه‌ های محلی بود شرکت ترکیب شده جدید دیگر نیازی نداشت تعرفه‌ های 45 درصدی محدودکننده سود ناخالص از بابت درآمد های تلفن راه دور که MCI قبلاً پرداخت کرده بود را به شرکت محلی زیر مجموعه Bell پرداخت نماید. شرکت ترکیب شده قادر بود خدمات کاملی به کسب‌وکار های مختلف ارائه دهد تا بتواند به ظرفیت موردنظر برای انتقال حجم داده‌ های همواره در حال افزایش دستیابی پیدا کند. شرکت WorldCom از وقتی‌که شعبه فرعی‌اش به نام UUNet موقعیتی مسلط در ارائه خدمات اینترنتی پیدا کرده بود دارای قدرت رقابت بالایی شده بود. شرکت WorldCom برای رهبری موج بعدی خدمات مخابراتی در موقعیت بهتری قرار داشت.

این شرکت دارای قدرت بازاریابی، نامی شناخته شده و پایگاه گسترده مشتریان بود. قدرت شرکت MCI در کنار حضور قوی شرکت WorldCom در خدمات تلفن محلی برای کسب‌وکار های مختلف، منبعی جهت کسب هم‌افزایی محسوب می‌شد. این معامله شرکت MCI WorldCom را به‌عنوان دومین شرکت بزرگ مخابراتی در ایالات متحده پس از شرکت AT&T مبدل نمود.

تملیک شرکت MCI توسط Verizon Communication

در 14 فوریه سال 2005، شرکت Verizon Communications برای تملیک شرکت MCI به قراردادی 7.6 میلیارد دلار دستیابی پیدا کرد. پس از اعلام خبر قرارداد توسط شرکت Verizon شرکت MCI به هدف جنگ مزایده‌ ای میان شرکت‌ های Verizon و Qwest Communications مبدل شد. تملیک شرکت MCI به شرکت Verizon شبکه تلفن راه دور بین‌المللی و چندین مشتری شرکتی بسیار بزرگ ارائه داد.

یکپارچه شدن بازار مخابرات، ظهور شرکت جدید که مجموعه کاملی از خدمات ارتباطی مثل تلفن محلی و راه دور، خدمات وایرلس، دسترسی به اینترنت سرعت بالا و برنامه‌ های تلویزیونی را ارائه می‌داد را تسریع نمود. ظهور تکنولوژی پروتکل‌ های اینترنتی چشم‌انداز صنعت مخابرات را به‌گونه‌ای تغییر داده بود که غول‌ های مخابراتی مثل AT&T و Verizon Communications با رقابت‌ های سفت و سختی از طرف اپراتور های کابلی که ارائه‌دهنده تماس‌ های صوتی و دسترسی به اینترنت پرسرعت و خدمات تلویزیونی بودند روبرو شدند.

شرکت Qwest از ابتدای شروع جنگ مزایده‌ ای چندین پیشنهاد فزاینده برای شرکت MCI فرستاده بود. آخرین پیشنهاد شرکت Qwest تا7.3 میلیارد دلار بالا رفت. اما هیئت‌مدیره شرکت MCI شرکت Verizon را به شرکت Qwest ترجیح دادند چراکه در مورد توانایی‌ های شرکت Qwest جهت تأمین مالی این معامله نگرانی‌ هایی داشتند. شرکت Verizon با تملیک شرکت MCI به بیش از 14 میلیون مشتری مقیم و یک میلیون مشتری شرکتی، شبکه قدرتمند ملی صدا و داده به همراه نیروی فروش بسیار قوی دسترسی پیدا کرد.

شرکت Verizon همچنین به 5.6 میلیارد دلار پول نقد ذخیره شده توسط MCI دست‌یافت. شرکت MCI که پس از رسوایی حسابداری شرکت WorldCom از برنامه حمایت در برابر ورشکستگی خارج شده بود با استفاده از تملیک شرکت Verizon شریک مالی جدید و حیات مجددی را برای خود تضمین کرد. سهامداران شرکت MCI بر اساس شرایط قرارداد 0.5743 سهم از سهام شرکت Verizon را در برابر هریک از سهام MCI که در تملیک داشتند دریافت نمودند. به‌علاوه شرکت Verizon در برابر هریک از سهام شرکت MCI 2.783 دلار به شکل نقد پرداخت نمود. به این شکل ارزش معامله 20.40 دلار در برابر هر سهم تخمین زده شد.

 

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
@

لطفا شکبیا باشید...