ادغام و تملیک‌های انجام شده توسط Bank Of America

16 فروردین 1401

دقیقه

تملیک شرکت Countrywide Financial Corporation توسط Bank of America به‌عنوان یکی از بدترین تصمیم‌های مالی تاریخ تجارت در ایالات متحده رقم‌زده شده چرا که تا سال 2016، کسب‌وکار رهنی Bank of America از زمان خرید شرکت Countrywide Financial بیش از 50 میلیارد دلار ضرر کرده بود.

ادغام و تملیک‌های انجام شده توسط Bank Of America

در ادامه سری مقالات ثروت زایی از ادغام و تملیک پس از مقاله تصاحب شرکت PeopleSoft توسط شرکت Oracle در این مقاله به بررسی ادغام و تملیک‌های انجام شده توسط Bank Of America می پردازیم.

 

تملیک شرکت Countrywide Financial Corporation توسط Bank of America به‌عنوان یکی از بدترین تصمیم‌های مالی تاریخ تجارت در ایالات متحده رقم‌زده شده چرا که تا سال 2016، کسب‌وکار رهنی Bank of America از زمان خرید شرکت Countrywide Financial بیش از 50 میلیارد دلار ضرر کرده بود. تملیک شرکت Merrill Lynch , Bank of America را به موقعیت پذیره نویس شماره یک بدهی های پر بازده (High–yield Debt) جهانی پرتاب کرد و آن را به سومین پذیره نویس سهام در جهان مبدل نمود. از میان شش اعلام خبر تملیکی که مورد تحلیل قرار گرفت، تنها تملیک شرکت US Trust بود که در روز اعلام منجر به افزایش مثبت 0.09درصدی بازده شد. در مورد تملیک شرکت‌های FleeBoston، MBNA و CountryWide توسط Bank of America بازده مثبت تنها در روز قبل از اعلام خبر تملیک ثبت شده بود.

Bank of America رهبر جهانی در مدیریت ثروت، بانکداری شرکتی و سرمایه‌گذاری می‌باشد و در حیطه وسیعی از انواع دارایی معاملات انجام می‌دهد.Bank of America در سراسر جهان به دولتمردان، شرکت‌ها، نهادها و افراد خدمات ارائه می‌دهد.َBank of America شرکت هلدینگ بانکی و مالی ثبت شده‌ در ایالت دلور است. این بانک تنها در ایالات متحده به تقریباً 47 میلیون مشتری و کسب‌وکارهای کوچک خدمات ارائه می‌دهد. بانک فوق در بیش از 35 کشور دنیا به مشتریان خدمات عرضه می‌نماید. Bank of America از طریق چهاربخش تجاری مختلف محدوده بسیار متنوعی از خدمات مالی بانکی و غیربانکی و محصولات ارائه می‌دهد. این چهاربخش عبارت‌اند از: بانکداری خرد، مدیریت جهانی ثروت و سرمایه گذاری، بانکداری جهانی و بازار جهانی. عملیات باقی‌مانده در بخش All Others یا سایر موارد ثبت می‌شود.

تا دسامبر سال 2017، این شرکت تقریباً 2.3 تریلیارد دلار دارایی و تقریباً 209000 کارمند داشت. Bank of America دارای 4500 مرکز مالی خرد و تقریباً 16000 دستگاه ATM می‌باشد. این بانک دارای پلتفرم بانکی بسیار پیشرو با تقریباً 35 میلیون کاربر فعال و 24 میلیون کاربر فعال تلفن همراه است. بانک فوق تقریباً سه میلیون مالکین کسب‌وکارهای کوچک را مورد پشتیبانی خود قرارداده است. کسب‌وکار مدیریت ثروت با تراز مشتریانی بالغ بر 2.8 تریلیارد دلار ارائه‌کننده راه‌حل‌هایی به مشتریان از طریق محدوده وسیعی از محصولات مرتبط با مدیریت سرمایه گذاری، کارگزاری، بانکداری، تراست و بازنشستگی است. جدول زیر نکات متمایز مالی شرکت Bank of America را نشان می‌دهد (جدول 30.1)

نکات متمایز مالی Bank of America

جدول 30.1 نکات متمایز مالی Bank of America

مقادیر به میلیون دلار می‌باشند البته به‌جز بازده میانگین دارایی‌ها که به درصد بیان شده.

تملیک‌های انجام شده توسط Bank of America

Bank of America در سال 1998 با ادغام میان NationsBank و Bank of America شکل گرفت. این اتحاد بانکی با دارایی‌هایی بالغ بر 570 میلیارد دلار و شبکه بانکی گسترده‌ای با 4800 شعبه به وجود آورد. در طول سال‌های 2004 تا 2007، Bank of America شرکت مالی FleetBoston‌ را به ارزش 47 میلیارد دلار، غول کارت‌های اعتباری آمریکا یعنی MBNA را به ارزش 35 میلیارد دلار، شرکت US Trust را به ارزش 3.3 میلیارد دلار و بالاخره LaSalle Bank را به 21 میلیارد دلار خریداری کرد. Bank of America در سال 2008 شرکت CountryWide Financial را به ارزش 4.1 میلیارد دلار همچنین شرکت Merril Lynch را به ارزش 50 میلیارد دلار تملیک نمود که همه معامله‌هایی تماماً بر اساس مبادله سهام محسوب می‌شدند.

ادغام شرکت‌های NationsBank‌ و Bank of America

در سال 1997، Bank of America در نتیجه ضررهای قابل‌توجهی که یکی از مشتریانش یعنی شرکت D.E. Shaw & Co (که شرکت پوشش سرمایه بزرگی محسوب می‌شد) از نکول اوراق قرضه روسیه در سال 1998 متحمل شده بود، دچار ضررهای بسیار بزرگی شد. در اکتبر سال 1998 NationsBank واقع در شهر شارلوت Bank of America را تملیک نمود که این معامله در آن زمان بزرگ‌ترین تملیک بانکی تاریخ محسوب می‌شد. این هلدینگ به Bank of America Corpoiration تغییر نام داد.

این معامله از لحاظ فنی درواقع خرید Bank of America Corporation توسط NationsBank محسوب می‌شد. اما معامله از لحاظ ساختاری یک ادغام در نظر گرفته شد. ارزش این معامله 60 میلیارد دلار بود.

NationsBank با Bank of America ادغام شد تا شرکت Bank of America N.A را به‌عنوان باقیمانده‌ای از موجودیت قانونی بانکی تشکیل دهد. شرکت NationsBank متحمل مجموعه‌ای از تملیک‌ها شده بود تا به بزرگ‌ترین نهاد مالی با سریعترین نرخ رشد در کارولینای شمالی مبدل شود. در سال 1980 شرکت NationsBank شرکت First National Bank از لیک سیتی و First Republic Bank از دالاس را مورد تملیک قرارداد. در سال 1990 شرکت NationsBank بانک‌های Sovran Corp، Boatman’s Bank و Barnett Bank را مورد تملیک قرارداد و این‌گونه حضور خود را در ایالت‌های جورجیا، میسوری و فلوریدا گسترش داد.

Bank of America نیز از استراتژی تملیک استفاده نموده بود. قانون شرکت‌های بانکی هلدینگ مصوب سال 1956 Bank of America را ملزم کرد تا برنامه بیمه خود را واگذار نماید. Bank of America اولین بانک کارت‌های اعتباری یعنی BankAmericard را که بعداً به Visa تغییر نام داد را معرفی نمود. Bank of America شرکت Security Pacific Corp، Continental Illinois national Bank و Trust Company of Chicago را نیز تملیک نمود. Bank of America با این تملیک‌ها، پس از NationsBank به‌عنوان دومین شرکت مالی بر مبنای سپرده‌ گذاری ظهور کرد. ادغام این دو منجر به تأسیس اولین غول خرده‌فروشی بین ایالتی و خرده‌فروشی تجاری سراسری (ساحل به ساحل) در تاریخ ایالات متحده شد.

تملیک‌های انجام شده توسط Fleet Group

شرکت FleetBoston Financial در سال 1999 با ادغام شرکت‌های Fleet Finaicial Group و BankBoston ایجاد شد. در سال 2004 شرکت Fleet Boston Finnacial با Bank of America ادغام شد. شرکت Fleet در سال 1791 توسط Providence Bank تأسیس شده بود. Providence Bank در سال 1865 به نام Providence National Bank به سیستم ملی بانکی ملحق شد. در سال 1951 Providence Bank با شرکت Union Trust Company ادغام شد تا شرکت Providence Union Bank and Trust Company را تشکیل دهد. در سال 1954 این بانک شرکت Industrial Trust Company را تملیک کرد تا شرکت Industrial National Bank را شکل دهد. تا سال 1968 این بانک به شعبه پیشرو Industrial National Corporation مبدل شد. در نیمه دهه 70، Industrial National Bank شروع به افزایش تنوع کاری خود در زمینه خدمات مالی غیربانکی نمود. این بانک در سال 1982 نام خود را به Fleet Financial Group‌تغییر داد.

این شعبه فرعی خدمات بانکی به بانک Fleet National Bank مبدل شد. در سال 1988 بانک Fleet با بانک نیویورکی Norstar Bancorp ادغام شد تا Fleet/Norstar Financial Group را شکل دهد. در سال 1991 گروه مالی Fleet/Norstar، Bank of New England را تملیک کرد. در سال 1992 این شرکت نام Fleet Financial Group را دوباره برگزید. در سال 1995 بانک Fleet با Shawmut National Corp ادغام شد. این بانک تازه شکل‌گرفته به اصلی‌ترین بانک ایالتی و یکی از بزرگ‌ترین بانک‌های ایالات متحده تبدیل شد. بانک Fleet همچنین شعبه آمریکایی شبکه British National Westminister Bank، بانک کارگزار تنزیل Quick & Reilly و شعبه تنزیلی آنلاین آن به نام Suretrade را به ترتیب در سال 1996 و 1998 تملیک نمود.

بانک Fleet در سال 1999 با BankBoston ادغام شد. این بزرگ‌ترین معامله‌ای بود که توسط Fleet Group‌انجام شد.Bank Boston با ادغام بین Bank of Boston‌و BayBank شکل‌گرفته بود. ترکیب بانک جدید Fleet Boston به هفتمین بانک بزرگ در ایالات متحده تبدیل شد که در سال 2003 میزان دارایی‌های آن 197 میلیارد دلار بود. این بانک ترکیب شده دارای حدوداً 20 میلیون مشتری در سراسر دنیا و درآمد سالانه 12 میلیارد دلار بود. بانک Fleet برای کسب تأییدیه‌های قانون می‌بایست 306 شعبه خود در نیوانگلند را واگذار نماید. در سال 2000 بانک Fleet بانک Summit Bancorp واقع در نیوجرسی را تملیک کرد. بانک Fleet در همان سال 278 شعبه نیویورک اینگلند خود را به‌عنوان بخشی از برنامه واگذاری که در سال 1999 توسط قانون‌گذاران برای تملیک BankBoston طلب شده بود به Sovereign Bank فروخت.

مقاله ی مرتبط:   چگونه شرکتی می تواند در برابر تصاحب خصمانه مقاومت کند

تملیک بانک FleetBoston توسط Bank of America

در 23 اکتبر سال 2003، Bank of Ameica خبر تملیک بانک FleetBoston را به ارزش 47 میلیارد دلار در معامله‌ای تماماً سهام اعلام کرد. این معامله موقعیت Bank of America را به‌عنوان دومین بانک بزرگ ایالات متحده از لحاظ دارایی‌ها بعد از Citigroup تقویت کرد.Bank of America به بانکی با بیشترین مراکز بانک خرد در ایالات متحده تبدیل شد. این معامله در بخش شمال غربی نیز ردپایی برای فعالیت دراختیار Bank of America قرارداد. این شرکت ترکیب شده مالی بزرگ‌ترین شبکه خرده‌فروشی بانکی را با 5700 شعبه در 29 ایالت دارا بود.

این معامله به بانک جدید راه ورودی به بازار درجه یک نیویورک و همچنین موقعیت پیشروی در بازارهای ماساچوست، رود آیلند، کانکتیکت و نیوجرسی ارائه کرد. FleetBoston که در زمان تملیک بانک شماره 7 محسوب می‌شد پس از ضررهایی در آمریکای لاتین و همین‌طور به جهت وام‌ دادن به شرکت‌های مشکل داری چون Enron تمرکز خود را بر تغییر موقعیت خود به‌عنوان بانک مصرف‌کنندگان قرارداده بود.Bank of America در زمان تملیک در 35 کشور با تقریباً 33 میلیون مشتری و 2.5 میلیون مشتری تجاری بانک شماره 3 محسوب می‌شد. هدف از این تملیک استراتژیک آن بود که عملیات Bank of America در ایالت‌های جنوبی و غربی با موقعیت مسلط بانک FleetBoston در نیوانگلند ترکیب شود.

این تملیک در سال 2003،چهارمین شرکت بسیار پرمنفعت را در تمام دنیا به وجود آورد. این تملیک همچنین دومین شرکت بانکداری بزرگ دنیا را ایجاد کرد. بانک ادغام شده تقریباً 96.5 میلیارد سرمایهک و 166 میلیارد سرمایه بازار داشت. بانک ترکیب شده حوزه وسیعی از خرده‌فروشی‌های توزیع شده در 29 ایالت در ایالات متحده را از آن خودکرده بود. این بانک همچنین به بزرگ‌ترین وام‌دهنده به کسب‌وکارهای کوچک و بازارهای واسطه‌ای در ایالات متحده مبدل شد. فرایند ادغام، درآمدهای Bank of America را هم از لحاظ جغرافیایی و هم از لحاظ کسب‌وکارهای مختلف تنوع بخشید. این ادغام دو بانک را با دارایی‌هایی بالغ بر 930 میلیارد دلار با هم ترکیب کرد. Tha Bank of America با 737 میلیارد دلار دارایی پس از Citigroup با حدود 1 تریلیون دلار و JPMorgan با 740 میلیارد دلار، سومین بانک بزرگ محسوب می‌شد. بانک ترکیب شده دارای 5200 شعبه بود. جدول زیر به شما نکات متمایز مالی قیاسی Bank of America و FleetBoston را در سال پیش از ادغام نشان می‌دهد (جدول 30.2)

نکات متمایز در سال پیش از ادغام

جدول 30.2 نکات متمایز در سال پیش از ادغام

این معامله ارزش هر سهم از بانک FleetBoston را به 45.46 دلار بالا برد. سهام‌داران بانک FleetBoston میزان 0.5553 سهم از سهام Bank of America را در برابر هر یک از سهامشان دریافت کردند. این معامله بر اساس قیمت نهایی سهام در روز اعلام خبر ادغام، افزایش ارزشی برابر با 43درصد برای سهام بانک Fleet نشان می‌دهد.ُ

Bank of America تا سال 2005، با درنظرگرفتن این معامله پس از کسر هزینه‌های بازسازی مالیاتی انتظار کسب 800 میلیون دلار و همچنین 1.1 میلیارد دلار پس از پس‌اندازهای مالیاتی را در نظر داشت. سهام شرکت ادغام شده همچنان در بازارهای بورس نیویورک، اقیانوس آرام و لندن به‌عنوان سهام Bank of America و تحت نماد BAAC.C عرضه می‌شد. در روز اعلام خبر معامله، سهام بانک FleetBoston به میزان 25 درصد افزایش پیدا کرده و به 39.20 دلار رسید. سهام Bank of America دوازده درصد کاهش پیدا کرد و به 73.57 دلار رسید.

تملیک MBNA Corporation توسط Bank of America

شرکت MBNA بانک هلدینگ، شرکت مادر و مالک تمام‌عیار شرکت فرعی MBNA America Bank بود.MBNA در سال 1982 به‌عنوان Meryland Bank NA، شعبه‌ای از Meryland National Bank تأسیس شد. در سال 1989 نام Meryland Bank به MBNA America Bank تغییر پیدا کرد. در سال 1991 MBNA Corporation از Meryland National جدا شد. Meryland National در سال 1993 توسط NationsBank مورد تملیک قرار گرفت. بانک MBNA بزرگ‌ترین توزیع‌کننده مستقل کارت‌های اعتباری در دنیا با موقعیتی پیشرو در بازاریابی‌های وابسته بود.

این شرکت ارائه‌دهنده خدمات مالی بین‌المللی عرضه‌کننده خدمات و محصولات مرتبط با وام‌دهی، سپرده‌گذاری و بیمه اعتباری می‌باشد. کارت‌های اعتباری بانک MBNA و محصولات وابسته مورد تأیید بیش از 5000 سازمان جهانی می‌باشند. در سال 2006 شرکت MBNA توسط Bank of America مورد تملیک قرار گرفت. در دسامبر سال 2016 گروه بانکی Lloyds Banking Group که مقر آن در انگلستان بود، بانک MBNA را به قیمت 1.9 میلیارد پوند از Bank of America خریداری کرد.

درسی‌ام ژوئن سال 2005 Bank of America خبر توافقنامه قطعی برای تملیک Corporations MBNA را اعلام کرد. این تملیک بزرگ‌ترین بانک محلی ایالات متحده را با عرضه‌کننده پیشرو کارت‌های اعتباری و سایر کالاهای مرتبط با پرداخت بانکی ترکیب کرد. این تملیک باعث بهینه شدن ترکیب محصولات و دسترسی به مشتریان Bank of America شد. Bank of America به یکی از بزرگ‌ترین توزیع‌کنندگان کارت اعتباری در ایالات متحده با تراز بدهی کنترل شده‌ای بیش از 143 میلیارد دلار و 40 میلیون حساب فعال شد. Bank of America بیش از 20 میلیون حساب مشتری جدید را به همراه روابط وابسته با بیش از 5000 سازمان شریک و شرکت مالی به خود اضافه نمود. این تملیک راه را برای انتقال سپرده‌ها، وام‌ها و محصولات سرمایه‌گذاری پیشرفته و خدمات Bank of America به مشتریان MBNA تسهیل نمود. نتیجه این معامله خلق بزرگ‌ترین فروشنده خدمات مالی با کارایی توزیع بسیار بهینه شد.

سهام‌داران شرکت MBNA بر اساس شرایط قرارداد در برابر هریک از سهام خود 0.5009 سهم از سهام عادی Bank of America به همراه مبلغ نقدی 4.125 دلار (برای هر سهم) دریافت نمودند. ارزش این معامله مجموعه 35 میلیارد دلار یا 27.50 دلار برای هر سهم از سهام MBNA بر اساس ارزش سهام Bank of America در انتهای روز کاری 28 ژوئن سال 2005 بود.

انتظار می‌رفت این معامله پس از کسر مالیات به بهینه شدن هزینه‌های کلی 850 میلیون دلاری منجر شود. قرار بود کاهش هزینه‌ها از کم کردن پست‌های شغلی، حذف فناوری‌های هم پوشاننده، تقویت فروشندگان و هزینه‌های بازاریابی کسب شود.

Bank of America در نتیجه معامله به شرکت ارائه خدمات پرداختی پیشرو در جهان مبدل شد. این شرکت همچنین به بزرگ‌ترین توزیع‌کننده کارت اعتباری، کارت نقدی و کارت‌های پیش پرداخت بر اساس حجم کلی خرید مبدل شد.Bank of America دارای 40 میلیون حساب فعال کارت اعتباری در دنیا بود.

این تملیک Bank of America را به چهارمین شرکت پرسود در دنیا مبدل کرد. Bank of America به سوابق، محصولات و خدمات بسیار کارآمد و همچنین قابلیت‌های بازاریابی MBNA دستیابی پیدا کرد. این معامله به Bank of America اجازه داد تا در بازارهای کانادا، انگلستان، اسپانیا و ایرلند ردپایی پیدا کند.

هر دوی این شرکت‌ها فرصت آن را به دست آوردند که محصولات خود را باهم به فروش برسانند. این ادغام یکی از بزرگ‌ترین فرصت‌های سرمایه‌گذاری در کارت‌های اعتباری را به وجود آورد و به شرکت ادغام شده قابلیت دستیابی به جریان‌های بازاری جدید را ارائه کرد. فرصت‌های هم‌افزایی زیادی نیز به جهت ترکیب پلتفرم توزیع Bank of America و مشتریانش با محصولات، روابط و متخصصین بازار MBNA موجود شده بود. این ادغام به MBNA کانال توزیع بسیار قدرتمندتری ارائه کرد. تقریباً 55 درصد از درآمدهای شرکت ترکیب شده از مشتریانی در سراسر دنیا و کسب‌وکارهای بانکداری خرد، 17 درصد از تجارت جهانی و خدمات مالی و 11 درصد نیاز بازارهای سرمایه جهانی و بانکداری سرمایه‌ای به دست می‌آمد.

مقاله ی مرتبط:   فرمان Paste Special

ده درصد باقیمانده نیز از ثروت‌های جهانی و مدیریت سرمایه کسب می‌شد. این ادغام باعث به‌وجودآمدن کسب‌وکاری متنوع بود که کمتر به کسب‌وکارهای حساس به بازار وابسته می‌شد. این معامله تقریباً یک سال بعد از اتحاد بانک JPMorgan Chase& Co با Bank One Corp انجام شد. این ادغام در اول ژانویه سال 2005 تکمیل شد.

تملیک MBNA‌ توسط‌ Lloyds Bank

Lloyd Banking Group کسب و کار بانک کارت اعتباری MBNA را از Bank of America به قیمت 1.9میلیارد پوند( 2.4 میلیارد دلار) خریداری کرد. هدف این تملیک کاهش اتکای بانک Lloyds به وام‌های رهنی بود. این نخستین تملیک عمده برای بزرگ‌ترین وام‌دهنده رهنی انگلستان بود که بخشی از آن نیز دولتی محسوب می‌شد.Lloyd Bank در طی بحران مالی 2009-2007 از ورشکستگی نجات داده شده بود. تملیک قدرت حضور Lloyd را با استراتژی برندهای متنوع در بازار کارت اعتباری انگلستان بیشتر کرد. کسب‌وکار تملیک شده MBNA شامل جمع دارایی‌هایی بالغ بر 7 میلیارد پوند بود. بانک Lloyd اعتقاد داشت که برند و سابقه MBNA برای کسب‌وکار موجود کارت‌های اعتباری‌اش بسیار متناسب می‌باشد.

تملیک US Trust توسط Bank of America

در بیستم نوامبر سال 2006، Bank of America قصد خود را مبنی بر تملیک شعبه خصوصی بانک Charles Schwab بنام US Trust به مبلغ 3.3 میلیارد دلار به شکل نقدی اعلام کرد. بانک Schwab شعبه US Trust را در سال 2000 به قیمت 2.8 میلیارد دلار خریداری کرده بود. US Trust به‌عنوان مدیر، مجری و معتمد صندوق های مالی سرمایه‌های شخصی و شرکتی عمل می‌کرد.

این معامله خبر ورود Bank of America را به صنعت بانکداری خصوصی می‌داد که قدرتی رقابتی برای بانک‌های اصلی دیگری چون JPMorgan Chase و Citibank محسوب می‌شد. این ادغام، واحد بانکداری خصوصی Bank of America را به دومین واحد بزرگ در ایالات متحده از لحاظ دارایی‌های تحت مدیریت که تقریباً 261 میلیارد دلار بودند مبدل کرد. US Trust در 1853 تأسیس شده بود. این شرکت دارای 33 دفتر و حدوداً 2100 کارمند بود و تقریباً 94 میلیارد دارایی را تحت مدیریت خود قرارداده بود. شرکت US Trust یکی از بزرگ‌ترین مدیران ثروت اشخاص دارای سرمایه خالص بسیار بالا با بیش از 50 میلیون دارایی قابل سرمایه‌ گذاری در ایالات متحده محسوب می‌شد. مشتریان موردنظر بانک US Trust خانواده های کلاس بالا و همچنین خانواده های فوق کلاس بالا با بیش از دو میلیون دلار دارایی سرمایه‌ای بودند.

بانک US Trust دارای حدوداً 13600 ارتباط با افراد و خانواده‌ها بود. Private Bank of America تقریباً 2300 همکار در 150 دفتر در سراسر ایالات متحده با بیش از سه میلیون دارایی قابل سرمایه‌ گذاری بود. تا سی ام سپتامبر سال 2006 این بانک 167 میلیارد دارایی تحت مدیریت خود داشت. هم Bank of America و هم US Trust هر دو دارای نیروهای تکمیل‌کننده و مدل‌های تجاری بسیار سطح بالایی بودند. مشتریان US Trust در نتیجه ادغام به خدمات بسیار گسترده و پلتفرم‌های توزیع Bank of America دستیابی پیدا کردند.

واکنش بازار سهام به اعلام خبر ادغام برای هر دو شرکت تملیک کننده و شرکت هدف مثبت بود. سهام بانک Schwab 38 سنت افزایش پیدا کرد و به 18.94 دلار رسید و سهام Bank of America نیز افزایشی را به میزان 5 سنت شاهد بود و به 54.90 دلار رسید. این معامله در تاریخ 2 ژوئیه سال 2007 تکمیل شد.

تملیک LaSalle Bank توسط Bank of America

laSalle Bank Corporation شرکت هلدینگی متعلق به LaSalle Bank آمریکای شمالی و Lasalle bank غرب میانه بود. La Sallle Bank شعبه غیرمستقیم بانک ABN AMRO NV واقع در هلند محسوب می‌شد. ریشه‌های بانک LaSalle Bank به زمانی که بانک National Builders bank of Chicago در سال 1927 تأسیس شد برمی‌گردد. در سال 1940 نام این بانک به LaSalle National Bank تغییر کرد. در سال 1960 LaSalle بانک Mutual National Bank of Chicago را تملیک نمود. در سال 1979 ABN AMRO بانک LaSalle را مورد تملیک قرارداد. LaSalle در زمان معامله با Bank of America جزو بیست شرکت بانک هلدینگ برجسته با 113 میلیارد دلار مجموع دارایی محسوب می‌شد. شعبه‌های LaSalle Bank عملیات تجاری و خردی در 20 ایالت و 26 شهر در سراسر ایالات متحده اجرا می‌نمودند.

در 23 آوریل سال 2007، Bank of America وارد قراردادی قطعی با ABN AMRO یا همان شرکت مادر LaSalle Bank و شعبه‌های آن شد تا LaSalle Bank را تملیک نماید. اتحاد میان LaSalle و Bank of America باعث به‌وجودآمدن زنجیره بانکی پیشرویی در شهر بسیار بزرگ شیکاگو که بازار رتبه سوم بانکداری در ایالت میشیگان بود شد. Bank of America مبلغ 21 میلیارد دلار نقداً به ABN AMRO پرداخت کرد. هزینه خالص معامله 16 میلیارد دلار پس از بازگرداندن 5 میلیارد دلار سرمایه مازاد بود.

Bank of America از طریق این تملیک تقریباً 17000 مشتری تجاری بانکی LaSalle Bank را از آن خود کرد.Bank of America موقعیت خود را در محدوده شیکاگو تثبیت کرد. این بانک همچنین به 1.4 میلیون مشتری بانک‌های خرد،411 مرکز بانکی و 1500 دستگاه ATM در مناطقی مثل شیکاگو، میشیگان و ایندیانا دسترسی پیدا کرد. این تملیک همچنین ورود Bank of America را به میشیگان با 23 درصد از سهم بازار سپرده رقم زد.

Bank of America همچنین مالکیت شش دفتر بانکی LaSalle Bank در منطقه ایندیانا به دست آورد. Bank of Amrica با این معامله بیش از 14 درصد از سهم بازار سپرده‌های بانکی در شهر بسیار بزرگ شیکاگو را از آن خود کرد. مشتریان شرکتی و تجاری LaSalle Bank از دسترسی بسیار وسیع‌تر به بازارهای اصلی جهانی و بانکداری سرمایه‌گذاری و خدمات خزانه‌داری جهانی Bank of America منفعت کسب کردند. محصولات متنوع Bank of America مثل Keep the change، Business 24/7 و Equity $0 Online حوزه‌های کاری قدرتمند LaSalle را مورد پشتیبانی قرار می‌داد. مشاور مالی Bank of Ameirca، Banc of America Securities بود. مشتریان Bank of America و LaSalle در نتیجه ادغام می‌توانستند به بزرگ‌ترین شبکه بانکی ایالات متحده با بیش از 18500 عدد دستگاه ATM دسترسی پیدا کنند تا بدون پرداخت هیچ دستمزدی پول برداشت نمایند. تا اکتبر 2007،پس از تملیک LaSalle Bank سهم بازار سپرده Bank of America Corp در محدوده شیکاگو از 1.7 درصد به 14.6 درصد افزایش پیدا نمود.

مشاورین حقوقی Bank of Ameica شرکت‌های Watchtell، Lipton، Rosen&Kat بودند. شرکت UBS مشاور ABN AMRO بود. مشاور حقوقی LaSalle Bank شرکت Davis Polk&Wardwell بود. این معامله در تاریخ یکم اکتبر سال 2007 تکمیل شد.

تملیک بانک Countrywide توسط Bank of America

در یازدهم ژانویه سال 2008، Bank of America خبر خرید شرکت Countrywide Financial را به مبلغ 4.1 میلیارد دلار در معامله‌ای تماماً سهام اعلام نمود. این شرکت در سناریویی از چرخش بازار مسکن به سمت سقوط ناشی از وام‌دهی و سفته‌بازی نامناسب توسط Bank of America خریداری شد. این معامله رسما در تاریخ یکم ژوئیه سال 2008 بسته شد. این تملیک باعث به‌وجودآمدن بانک پیشرو وام‌دهنده رهنی و ارائه‌دهنده خدمات آن در ایالات متحده گردید. Bank of America قصد داشت بر وام‌های مسکن مسئولیت دار و خدمت به‌عنوان منبعی مطمئن جهت وام‌دهی به مصرف‌کنندگان آمریکایی تمرکز نماید. انتظار می‌رفت کاهش هزینه‌ها از حذف فناوری‌های هم پوشاننده، فروشندگان و هزینه‌های بازاریابی به دست آید. این معامله Bank of America را به بزرگ‌ترین وام‌دهنده رهنی و ارائه‌دهنده خدمات وام مبدل کرد. Bank of America انتظار 670 میلیون دلار در آمد پس از کسر مالیات صرفه‌جویی‌های هزینه‌های مبادلات یا 11 درصد از هزینه‌های اساسی ناشی از عملیات رهنی دو شرکت داشت.

در روز اعلام خبر ادغام، سهام شرکت Countrywide پس از افزایش 15 درصدی که از انتظارات مربوط به ادغام نشات می‌گرفت در بازار بورس نیویورک 15 درصد افت پیدا کرد. سهام Bank of America در روز اعلام خبر تملیک 2 درصد کاهش پیدا کرد. در سال پیش از تملیک سهام شرکت Countrywide تقریباً 79 درصد افت پیدا کرده بود و آن را دومین شرکت با بدترین کارایی در شاخص S&P500 تنزل داده بود.

مقاله ی مرتبط:   ادغام شرکت Bell South با شرکت AT&T

سهام‌داران Countrywide بر اساس شرایط قرارداد، 0.1822 سهم از سهام Bank of America را در برابر هریک از سهام Countrywide دریافت نمودند. بر اساس قیمت نهایی روز پیش از اعلام خبر، این معامله بانک Countrywide را 4 میلیارد دلار یا 7.16دلار برای هر سهم ارزش داد که تقریباً 7.5درصد نزول از قیمت سهام Countrywide نشان می‌داد. Bank of America بر اساس بخشی از معامله، وام‌های سنگین و البته پردردسر Countrywide را تقبل نمود. در سال پیش از ادغام شرکت Countrywide دارای 408 میلیارد دلار وام مسکن و خدماتی به نه میلیون وام با ارزش بالغ بر 1.5 تریلیون دلار ارائه کرده بود. Countrywide عملیات وام‌دهی فرعی خود را بر وام‌های مسکن که بر اساس دستورالعمل‌های شرکت‌های رهنی Fannie Mae و Freddie Mac جهت سرمایه‌گذاری ایمن پرداخت می‌شوند متمرکز نمود.

در سال 2013 Coutrywide محکوم به کلاهبرداری از غول‌های رهنی فدرال چون Fannie Mae و Freddie Mac شد. این شرکت‌های رهنی به جهت وام‌های مشکوکی که از Countrywide خریداری کردند دچار ضررهای هنگفتی به میزان 848 میلیون دلار شده بودند.

تا سال 2016، کسب‌وکار رهنی Bank of America از زمان خرید Countrywide Financial بیش از 50 میلیارد ضرر کرده بود. بانک می‌بایست 3.6 میلیارد دلار به شرکت Fannie Mae بپردازد و 6.75 میلیارد از وام‌هایی را که واحد بانکداری Countrywide در سال‌های 2008-2000 به Fannie Mae فروخته بود را بازخرید کند. تملیک شرکت Countrywide توسط Bank of America به‌عنوان یکی از بدترین تصمیمات مالی در تاریخ تجارت ایالات متحده رتبه‌بندی شد.

تملیک بانک Merril Lynch‌ توسط Bank of America

در چهاردهم سپتامبر سال 2008، Bank of America تصمیم خود مبینی بر تملیک شرکت Merrill Lynch &Co Inc. را در معامله‌ای تماماً سهام به ارزش 50 میلیارد دلار اعلام کرد. گزارش‌های حاصله نشان می‌دهد که Bank of America در حال مذاکره برای خرید شرکت Lehman Brothers می‌باشد. اما این مذاکرات به دلیل نبود ضمانت‌های دولتی شرکت Lehman Brothers به هم خورد. Merrill Lynch بزرگ‌ترین و شناخته‌شده‌ترین شرکت‌های کارگزار بازار سهام بود. این شرکت با 16000 نیروی کارگزار در سراسر جهان بر بخش خرده‌فروشی کارگزاری بازار سهام مسلط شده بود. در آوریل سال 2008 Merrill Lynch اعلام کرد که پس از متحمل شدن 24 میلیارد دلار ضرر به دلیل بحران وام‌دهی پرخطر می‌بایست 4000 شغل را کاهش دهد.

Bank of America تقریباً 44 میلیارد از سهام عادی شرکت Merrill به همراه 6 میلیارد از اختیار معاملات، سهام قابل تعویض و سهام محدود شده آن شرکت را خریداری کرد. قیمت پیشنهاد شده 29 دلار برای هر سهم نشان‌دهنده 70 درصد افزایش نسبت به قیمت سهام 17.05 دلاری در روز مبادله پیش از اعلام بود. سهام Merrill Lynch از زمانی که نقدینگی‌اش دچار کاهش شده بود افت شدیدی پیدا کرده بود. شرکت Merrill Lynch در ابتدای ژانویه سال 2007 در حدود 90 دلار و در ماه مه 2008 به میزان 50 دلار مبادله می‌شد. Bank of America 1.71 میلیارد دلار سهام عادی توزیع نمود. سهام‌داران Merrill میزان 0.8595 سهم از سهام Bank of America را در برابر هریک از سهام عادی خود دریافت نمودند.

سه نفر از مدیران اجرایی Merrill Lynch به هیئت‌مدیره Bank of America پیوستند. سهام‌داران هر دو شرکت در پنجم دسامبر سال 2008 با تملیک موافقت نمودند و این معامله در یکم ژانویه سال 2009 منعقد شد. این تملیک باعث به‌وجودآمدن شرکت غول‌آسای خدمات مالی جهانی شد که خدمات گوناگونی از تجارت با در آمد ثابت تا پذیره نویسی سهام و وام‌های اعتباری را ارائه می‌کرد. این شرکت ترکیب شده از لحاظ درآمد به یکی از بزرگ‌ترین بانک‌های ایالات متحده مبدل شد. Bank of America قادر بود تا خدمات کارگزاری سهام خرد بانک Merrill را به مشتریان خود عرضه کند.

این تملیک Bank of America را به موقعیت بانک درجه یک پذیره نویس جهانی بدهی های با بازده بالا و سومین بانک پذیره نویس جهانی سهام مبدل نمود.Bank of America به نهمین شرکت مشاور بزرگ در زمینه ادغام و تملیک جهانی تبدیل شد. شرکت ترکیب شده همچنین از لحاظ خدمات کارگزاری، کارت‌های اعتباری، بانکداری سرمایه‌ای، وام مسکن و عملیات مدیریت ثروت به بزرگ‌ترین بانک تبدیل شد. Bank of America همچنین 50 درصد از سهام شرکت Merrill Lynch متعلق به شرکت BlackRock Inc را تملیک نمود.

ضررهای شرکت Merrill Lynch همین که بحران اعتباری از بین رفت به کمک یارانه جبران شد و این شرکت تابعه در سال 2009 پایان اولین فصل، 3.7 میلیارد دلار سود نصیب Bank of America نمود. در سال 2012 Bank of America دعواهای حقوقی بر سر تملیک شرکت Merrill Lynch راحل و فصل کرد. Bank of America به‌عنوان بخشی از راه‌حل نجات ارائه شده توسط دولتمردان آمریکا از طریق برنامه امداد جهت دارایی‌های مشکل‌دار (TARP) 20 میلیارد دلار و یک ضمانت 118 میلیارد دلاری جهت ضررهای احتمالی شرکت در سال 2012 دریافت نمود.Bank of America همچنین در پاییز سال 2008 25 میلیارد دلار از طریق برنامه TARP دریافت نمود. Bank of America مبلغ اضافه 5.2 میلیارد دلار نیز از برنامه نجات دولتی دریافت کرد که آن را در شرکت American International Group تزریق نمود.

در مقاله نشریه The Wall Street Journal در سال 2013 تملیک Merrill Lynch برای Bank of America بسیار پرسود قلمداد شده بود چرا که Merrill Lynch شش برابر سود کل بانک از سال 2009 درآمد کسب کرده بود. اما بانک می‌بایست با پرداخت 2.43 میلیارد دلاری شکایت یکی از سهام‌داران را حل‌وفصل می‌کرد که اظهار کرده بود بانک در دادن اطلاعات کافی به سرمایه‌گذاران اهمال کرده است.

تأثیرات اعلام خبر تملیک بر ثروت‌زایی

در این بخش تأثیر اعلام خبر تملیک بر ثروت‌زایی در بازار سهام مورد بررسی قرار گرفته است. بازده سهام برای Bank of America در طول دوره‌های زمانی نیز مورد تحلیل قرار گرفته (جدول‌های 30.3 و 30.4)

تحلیل بازده برای Bank of America در تملیک‌های مختلف و در دوره‌های زمانی متفاوتی انجام پذیرفته است. دوره زمانی تحلیل دوره 11 روزه (5- الی 5+) قبل و بعد از اعلام خبر ادغام می‌باشد. تملیک شرکت‌های Countrywide و Merrill Lynch در دوره‌های بحران‌های اقتصادی که همه سهام تحت تأثیر آن قرار می‌گرفته رخ‌داده است. در میان شش اعلام تملیکی که مورد تحلیل قرار گرفته، تنها تملیک شرکت US Trus باعث ایجاد افزایش مثبت 0.09درصدی در روز اعلام خبر ادغام شده است. در روز قبل از اعلام خبر ادغام بازده‌های مثبتی برای Bank of America جهت تملیک FleetBoston، MBNA، و Countrywide ثبت شده بود.

تاریخ وقایع تملیک های Bank of America

جدول 30.3 تاریخ وقایع

تحلیل بازده سهام

جدول 30.4 تحلیل بازده سهام

بازده تجمعی دوره‌های زمانی مختلف

جدول 30.5 بازده تجمعی دوره‌های زمانی مختلف

بازده تجمعی Bank of America در اعلام خبر شش تملیک دوره‌های زمانی متفاوت در این بخش مورد بررسی قرار گرفته‌اند. دوره زمانی شامل دوره زمانی کوتاه سه‌روزه مثل دوره 1- تا 1+ روزه در روز اعلام خبر ادغام. دوره کوتاه‌تر دیگر شامل دوره 3- تا 3+ روزه، 5- تا 5+ روزه و 5- تا 10+ روزه می‌باشد. دوره زمانی طولانی شامل دوره 249 روزه (5- تا 243 روز) می‌باشد. بازده تجمعی در تمامی دوره‌های زمانی قبل و بعد از اعلام خبر تملیک منفی بوده است. بازده تجمعی شرکت FleetBoston در طولانی‌ترین دوره زمانی 9 درصد بوده است. در مورد تملیک شرکت Merrill lynch بازده تجمعی در دوره زمانی طولانی‌مدت تقریباً 55 درصد افزایش پیدا کرد. در مورد اعلام خبر تملیک LaSalle Bank در دوره‌های زمانی 5- تا 5+ روزه و 5- تا 10+ روزه افزایش مثبت 1.25 درصدی و 2.25 درصدی حاصل شده (جدول 30.5)

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
@

لطفا شکبیا باشید...