ادغام و تملیک چیست؟

01 بهمن 1400

دقیقه

ادغام و ادغام یک اصطلاح کلی است که ترکیب شرکتها یا دارایی ها را از طریق انواع مختلف معاملات مالی، از جمله ادغام، تملیک، تثبیت، پیشنهادهای مناقصه، خرید دارایی ها و مدیریت توصیف می کند.اصطلاح ادغام و تملیک (M&A) همچنین به بخشی از موسسات مالی اشاره دارد که در چنین فعالیت هایی کار می کنند. این فعالیت ها را در ادامه مقاله تشریح می کنیم با ما همراه باشید.

ادغام و تملیک چیست؟

آشنایی با ادغام و تملیک

تعریف ادغام و تملیک:

ادغام و ادغام یک اصطلاح کلی است که ترکیب شرکتها یا دارایی ها را از طریق انواع مختلف معاملات مالی، از جمله ادغام، تملیک، تثبیت، پیشنهادهای مناقصه، خرید دارایی ها و مدیریت توصیف می کند.اصطلاح ادغام و تملیک (M&A) همچنین به بخشی از موسسات مالی اشاره دارد که در چنین فعالیت هایی کار می کنند. این فعالیت ها را در ادامه مقاله تشریح می کنیم با ما همراه باشید.

نکات کلیدی ادغام و تملیک:

اصطلاحات “ادغام” و “تملیک” اغلب به جای یکدیگر مورد استفاده قرار می گیرند، اما از نظر معنایی متفاوت هستند. در یک خرید، یک شرکت خرید آشکار دیگری را انجام می دهد. ادغام، ترکیبی از دو شرکت است که متعاقبا یک نهاد قانونی جدید را تحت نام یک شرکت تشکیل می دهند. یک شرکت میتواند با مطالعه شرکت های قابل مقایسه در یک صنعت و استفاده از معیارها به صورت عینی ارزیابی شود.


درک ادغام و مالکیت:

اصطلاحات ادغام و اتملیک اغلب به جای یکدیگر به کار می روند، با این حال، معنای آنها کمی متفاوت است. زمانی که یک شرکت مسئولیت دیگری را بر عهده می گیرد و خود را به عنوان مالک جدید تثبیت می کند، خرید، یا تملیک نامیده میشود. از سوی دیگر، یک ادغام دو شرکت را توصیف می کند، تقریبا به همان اندازه، که به نیروها می پیوندند تا به عنوان یک نهاد جدید حرکت کنند، به جای این که به صورت جداگانه تحت مالکیت و بهره برداری باقی بمانند.
این عمل به عنوان ادغام برابر شناخته میشود.

مقاله ی مرتبط:   ادغام شرکت اکسون موبیل

مثال: هر دو شرکت دایملر – بنز و کریسلر زمانی که دوشرکت با هم ادغام شدند و یک شرکت جدید، دایملر کریسلر، ایجاد شد، دیگر وجود نداشتند.  سهام هر دو شرکت منقضی شد و سهام شرکت جدید به جای آن صادر شد.
زمانی که هر دو مدیرعامل توافق کنند که پیوستن به یکدیگر به نفع هر دو شرکتشان است، معامله خرید نیز ادغام نامیده خواهد شد.

معاملات تصاحب خصمانه یا غیر دوستانه، که در آن شرکت های هدف مایل به خرید نیستند، همیشه به عنوان تصاحب در نظر گرفته میشوند. یک معامله را می توان به عنوان ادغام یا تملیک براساس این که آیا مالکیت دوستانه است یا خصمانه و چگونگی اعلام آن طبقه بندی کرد. به عبارت دیگر، تفاوت در چگونگی ارتباط معامله با هیات مدیره شرکت هدف، کارمندان، و سهامداران است.

نکته مهم در فهم ادغام و تملیک  این است که معاملات هدفمند سود قابلت وجهی را برای صنعت بانکداری سرمایه گذاری ایجاد میکنند، اما همه ادغام ها یا معاملات مالکیت نزدیک نیستند.

 

انواع ادغام و مالکیت

 ادغام (Merger):

در یک ادغام، هیات مدیره دو شرکت ترکیب را تایید می کنند و به دنبال تایید سهامداران هستند.

تملیک (Acquisition):

در یک تملیک ساده، شرکت تصاحب کننده بیشترین سهم را در شرکت تصاحب شده به دست می آورد، که نام آن را تغییر نمی دهد یا ساختار سازمانی آن را تغییر نمی دهد.

اتحاد (Consolidation):

تثبیت با ترکیب کسب و کارهای اصلی و رها کردن ساختارهای شرکتی قدیمی، یک شرکت جدید ایجاد میکند.
سهامداران هر دو شرکت باید تثبیت را تایید کنند و پس از تایید، سهام سهام عادی در شرکت جدید را دریافت
کنند.

مقاله ی مرتبط:   6 دلیل برای فروش شرکت ها

پیشنهاد مناقصه (Tender Offer):

یک شرکت سهام شرکت بخصوصی را در تاریخ و به قیمت معین (معمولا برای به دست آوردن اکثریت سهام و اداره ی شرکت) در یک پیشنهاد مناقصه، یک شرکت پیشنهاد خرید سهام برجسته شرکت دیگر با یک قیمت خاص به جای قیمت بازار را می دهد. شرکت تصاحب کننده این پیشنهاد را مستقیما به سهام داران شرکت دیگر ابلاغ میکند و از مدیریت و هیات مدیره دور میشود.

تملیک دارایی (Acquisition of Assets):

در مالکیت دارایی ها، یک شرکت به طور مستقیم دارایی های شرکت دیگری را به دست می آورد.معمولا این اتفاق زمانی رخ می دهد که شرکتی ورشکسته شده است و تصمیم به فروش دارایی های خود می کند. و معمولا پس از انتقال تمامی دارایی ها شرکت ورشکسته و منحل می شود.پس

موقعیتهای مدیریتی (Management Acquisitions):

در یک تملیک مدیریتی، که به عنوان یک شرکت به رهبری مدیریت (MBO) نیز شناخته میشود، مدیران یک شرکت یک سهم کنترلکننده را در یک شرکت دیگر خریداری میکنند، و آن را خصوصی میکنند. این مدیران اجرایی سابق در تلاش برای کمک به تامین مالی یک معامله، اغلب با یک سرمایه گذار یا افسران سابق شرکت شریک میشوند. چنین تراکنش هایی معمولا به طور نامتناسبی با بدهی تامین مالی میشوند، و اکثریت سهامداران باید آن را تایید کنند.

 

گروه مالی زاویه پیشرو در امر خدمات مالی شرکت آماده مشاوره به شرکت های برتر می باشد. برای دسترسی به اطلاعات بیشتر پیرامون خدمات ادغام و تملیک کلیک کنید.

برای مشاوره خدمات مالی شرکتی با کلیک کنید.

 

مقاله ی مرتبط:   تملیک شرکت تایم وارنر توسط شرکت ای تی اند تی
اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
@

لطفا شکبیا باشید...