ادغام شرکت Gaz De France با شرکت Suez

23 فروردین 1401

دقیقه

در 16 ژوئیه سال 2007، شرکت Gaz De France (GDF) در معامله ادغام معکوسی توسط شرکت ENGIE SA مورد تملیک قرار گرفت.

ادغام شرکت Gaz De France با شرکت Suez

در ادامه سری مقالات ثروت زایی از ادغام و تملیک پس از مقاله ادغام و تملیک‌های انجام شده توسط Bank Of America در این مقاله به بررسی ادغام شرکت Gaz De France با شرکت Suez می پردازیم.

 

در 16 ژوئیه سال 2007، شرکت Gaz De France (GDF) در معامله ادغام معکوسی توسط شرکت ENGIE SA مورد تملیک قرار گرفت. شرکت ENGIE در تقریباً 70 کشور در سراسر دنیا حضوری عملیاتی داشت و راه‌حل‌های مبتکرانه‌ای به مشتریان خصوصی، دولتمردان محلی و شرکت‌ها ارائه می‌داد. در سال 2017، در آمد شرکت ENGIE بالغ بر 65 میلیارد یورو می‌شد.

شرکت ENGIE در فهرست بازارهای بورس پاریس و بروکسل قراردارد. شرکت GDF Suez از طریق شرکت‌های فرعی‌اش به‌عنوان تولیدکننده مستقل انرژی در سراسر جهان فعالیت می‌نماید شرکت GDF Suez در صنایع تولید الکتریسیته از انرژی‌های تجدیدپذیر و توزیع گاز و الکتریسیته برای مصرف‌کنندگان، شرکت‌ها و مسئولین محلی فعال است. این شرکت همچنین در اکتشاف، توزیع و تأمین نفت و گاز مایع طبیعی نیز فعالیت دارد.

شرکت GDF Suez همچنین به‌عنوان تاجر انرژی فعال ودر عملیات و مدیریت مهندسی الکتریسیته، مهندسی مکانیک و تأسیسات کنترل محیط‌زیست نیز فعالیت می‌نماید. شرکت فوق در طراحی و اجرای راه‌حل‌هایی برای بهینه‌کردن مصرف انرژی از طریق ادغام تولید و توزیع انرژی فعالیت دارد.

ادغام شرکت GAZ de france با شرکت Suez

ادغام میان دو شرکت در ابتدا در فوریه سال 2006 به‌عنوان حرکتی قطعی صورت گرفت، آن هم زمانی که شرکت Suez با چشم‌انداز تصاحب خصمانه توسط شرکت ایتالیایی Enel به همراه شرکت فرانسوی Veoila روبرو شده بود. این معامله ازآنجایی‌که آن دو شرکت از لحاظ اندازه نابرابر بودند، زمین‌گیر شد.

فروش شرکت Suez تقریباً 50 درصد بیشتر از فروش شرکت GDF بود و این موضوع با معامله ادغام برابر پیش‌بینی‌شده مغایرت داشت. مخالفت رئیس شرکت Suez یعنی مسترالت با تغییر استراتژی دوگانه‌اش در تمرکز بر دو بخش توزیع انرژی و فعالیت‌های محیط زیستی چون آب و پالایش زباله می توانست مانع دیگری محسوب شود. مذاکرات در این مورد گهگاه شکل زننده‌ای به خود می‌گرفت. بالاخره این معامله با پشتیبانی قوی رئیس‌جمهور آن زمان یعنی نیکلاس سارکوزی صورت گرفت.

در سوم سپتامبر 2007 شرکت بسیار بزرگ اروپایی بنام Gaz de France و شرکت Suez معامله ادغام 70 میلیارد یورویی را که باعث به‌وجودآمدن چهارمین شرکت بزرگ تأمین انرژی در دنیا شد را اعلام کردند. شرکت GDE Suez با سرمایه بازاری بالغ بر 70میلیارد یورو پس از واگذاری بخش آب و پالایش فاضلاب بعد از شرکت روسی Gazprom، شرکت فرانسوی Electric de france و شرکت آلمانی E.ON قرار گرفت.

مقاله ی مرتبط:   مدل سازی با اکسل "توابع متنی ‌و Flash Fill"

این ادغام دومین گروه الکتریسیته و گاز اروپایی را ایجاد نمود. ادغام فوق به‌گونه‌ای مهندسی شده بود که تلاش‌های تصاحب خارجی از سوی شرکت Enel که یک شرکت تأسیساتی ایتالیایی بود را خنثی نماید. معامله نهایی بعد از تقریباً 2.5 سال تلاش برای ادغام که با تلاش‌های تصاحب، دعواهای سیاسی بر سر سیاست‌های خصوصی‌سازی در فرانسه و مخالفت اتحادیه با شرایط مالی معامله همراه بود به بار آمد.

شرکت Suez کسب‌وکار آب و پالایش فاضلاب خود را که 20 میلیارد یورو ارزش داشت را واگذار نمود. دارایی‌های باقیمانده شرکت 90 میلیارد دلار ارزیابی شدند. رئیس هیئت‌مدیره شرکت Suez در ابتدا با فروش دارایی‌های بخش آب مخالفت نمود. این واگذاری شرکت‌های هم اندازه ایجاد کرد و باعث جلوگیری از کاهش سهم دولت که تقریباً 80 درصد از شرکت Gaz de France را تشکیل می‌داد شد.

شرکت Gaz de France بزرگ‌ترین شرکت اپراتور گاز مایع در اروپا محسوب می‌شد. این ادغام به طور ضمنی خصوصی‌سازی شرکت Gaz de France را که قویاً مورد مخالفت اتحادیه‌ها و سوسیالیست‌های مخالف بود را پیشنهاد می‌داد. دولتمردان فرانسه تقریباً 35 درصد از سهام شرکت GDF Suez را در برابر 80 درصد پیش از ادغام در دست داشتند.

در زمان انجام معامله، شرکت Gaz de France Group بازیگر اصلی صنایع انرژی در اروپا محسوب می‌شد. این شرکت تقریباً 50000 نفر را به استخدام خود درآورده بود. در سال 2007 درآمد فروش شرکت بالغ بر 27 میلیارد یورو می‌شد. شرکت Gaz Group سبدی شامل تقریباً 14 میلیون مشتری داشت که یازده میلیون از آنها شهروندان فرانسوی بودند. شرکت Gaz de France در بازار بورس و اوراق بهادار پاریس لیست شده بود و بخشی از CAC 40 (یکی از شاخص‌های بازار بورس فرانسه) و شاخص Daw Jones Stoxx 600 را نیز تشکیل داده بود.

ریشه‌های شرکت Suez در تأسیس شرکت Socite Generale des Pays-bas در سال 1822 و Universal Company for the Maritime Channel of Suez (شرکت جهانی کانال دریایی سوئز) در سال 1822 قرار داشت. شرکت Suez همان شرکتی بود که در ساخت کانال سوئز همکاری داشت. شرکت Suez گروه خدماتی صنعتی جهانی بزرگی بود که طراح راه‌حل‌هایی پایدار و خلاقانه برای مدیریت تأسیسات عمومی به‌عنوان شریک نهادهای عمومی، کسب‌وکارها و افراد بود. این گروه در ارائه خدمات در صنایع برقی؛ گاز طبیعی، آب و پالایش فاضلاب شرکت داشت.

گروه فوق 149000 نفر را در سراسر دنیا استخدام کرده و در سال 2007، درآمد خریدی بالغ بر 47.5 میلیارد یورو داشت. تقریباً 89 درصد از درآمدها از اروپا و آمریکای شمالی تأمین می‌شد. شرکت Suez در فهرست‌های بازار بورس بروکسل، لوکزامبورگ، پاریس و زوریخ فهرست شده بود و در شاخص‌های اصلی بین‌المللی چون CAC40، BEL20، DJ STOXX 50، ِDJ EURO STOXX 50 ،Euronext 100، FTSE Eurotop100، MSCI Europe و ASPI Euroz فهرست شده بود.

مقاله ی مرتبط:   آمار به زبان ساده | آنالیز واریانس با یک عامل اندازه گیری شده مستقل

در روز اعلام خبر معامله، سهام هر دو شرکت به انتهای رتبه شاخص‌هایی چون CAC 40 در پاریس سقوط کردند، سهام شرکت Gaz de France با 2.7 درصد کاهش به رقم 35.82 و Suez با 3.3 درصد کاهش به 40.36 یورو رسیدند. در طول دوره میان اعلان خبر اولیه و اعلام خبر نهایی معامله دو شرکت GDF و Suez به ترتیب 26 و 54 درصد افزایش ارزش سهام پیدا کردند.

شرایط معامله

شرکت Gaz de France بیست و یک سهم از خود را در برابر 22 سهم از شرکت Suez مبادله کرد. به‌عبارت‌دیگر نرخ مبادله سهام 0.9545 بود. این ادغام از طریق جذب شرکت Suez توسط شرکت Gaz de France‌ انجام شد. شرکت Gaz de France تقریباً 40 درصد از شرکت ادغام شده را نگه داشت. تقریباً 65 درصد از سرمایه شعبه Suez Environment در میان سهام‌داران شرکت Suez توزیع شد و آنها یک سهام Suez Environment را در برابر چهار سهم Suez دریافت نمودند. شرکت Suez Environment نام قانونی شرکت هلدینگ Suez Environment بود.

سهام توزیع شده Suez Environment در فهرست‌های Euronext Paris و Euronext Brussels لیست شده بود. سهام توزیع شده شرکت GDF Suez نیز در فهرست‌های Euronext Paris، Euronext Brussels و Luxambourg Bourse لیست شده بود. این ادغام تأییدیه‌های خود را از مقامات نهاد خصوصی‌سازی فرانسه و کمیسیون مشارکت و انتقال دریافت کرده بود.

این معامله به سهام‌داران شرکت Suez جهشی چهار یورویی بر هر سهم در مقایسه با برنامه اولیه ارائه می‌کرد. هر دو شرکت می‌بایست طبق تعهدات کمیسیون قانون‌گذاری اروپایی، سهام خود را در شرکت‌های Belgiums’s Distrigas و تولیدکننده‌های انرژی SPE(الکتریسیته خورشیدی اروپا) به فروش برسانند. این کمیسیون احساس کرده بود که شرکت ادغام شده GDE Suez احتمالاً مانع بروز رقابت در بلژیک خواهد شد. سهام‌داران GDE Suez و سهام‌داران اصلی Suez پس از معامله تقریباً 35 و 12 درصد از فعالیت‌های محیط زیستی شرکت Suez را در دست گرفتند.

هیئت مدیره جدید 24 عضو داشت. Societe Generale و Merrill Lynch مشاوران GDF بودند در حالیکه BNP Paribas و JP Morgan و Rothschild کار مشاوره Suez را بر عهده داشتند. Gerard Mestrallet رئیس Suez به عنوان رئیس هیئت مدیره و مدیرعامل، و Jean Francois Circelli رئیس GDF به عنوان نائب رئیس هیئت مدیره تعیین شدند.

انگیزه‌های استراتژیک برای این ادغام

ادغام میان شرکت‌های Gaz de France و Suez باعث به وجود آمد شرکت پیشروی انرژی جهانی با موقعیت راهبردی در گاز طبیعی و الکتریسیته شد. شرکت ترکیب شده جریانی از تأمین انرژی متنوع و انعطاف‌پذیر به وجود آورد که بر پایه تولید الکتریسیته باکیفیت بالا عمل می‌کرد. این شرکت ترکیب شده به بزرگ‌ترین فروشنده گاز طبیعی با 25 درصد از سهم بازار و رهبری جهانی در LNG (گاز مایع طبیعی) تبدیل شد.

مقاله ی مرتبط:   فرمان Paste Special

شرکت GDF Suez‌همچنین به شرکت شماره یکی اروپایی در امر انتقال و توزیع گاز طبیعی و اپراتور شبکه توزیع تبدیل شد. این موجودیت ادغام شده در ایالات متحده؛ برزیل و خاورمیانه به موقعیت‌های قدرتمندی دست پیدا کرد. گروه موردنظر همچنین به اپراتور شماره دو ذخیره و پایانه گاز مایع طبیعی در اروپا مبدل شد.

فرایند ادغام شرکت ترکیب شده را چنان مجهز نمود تا گنجایش خود را توسعه داده و با چالش‌های انرژی فراتری از لحاظ انرژی‌های تجدیدپذیر و کاهش گازهای گلخانه‌ای در اروپا روبرو شود. به جهت هم‌پوشانی‌های قوی میان دو شرکت Gaz de France و Suez، گروه ادغام شده جدید در تمامی زنجیره ارزش‌دهی از موارد بالادستی تا پایین‌دستی در گاز طبیعی و الکتریسیته، انرژی هسته‌ای و خدمات مرتبط فعال گردید. استراتژی شرکت GDf Suez آن بود که به بازیگری اصلی در بخش گاز و الکتریسیته با سابقه‌ای از تأمین انرژی امن، متنوع و انعطاف‌پذیر تبدیل شود.

استراتژی صنعتی گروه ترکیب شده با افزایش حجم تولید تقویت پیدا کرد. گروه ترکیب شده شش ایستگاه تولید برق هم‌زمان با گنجایش 370 مگاوات به دست آورد. سایر تملیک‌های این شرکت عبارت‌اند از تملیک Tesside Power Limited در انگلستان، بزرگ‌ترین نیروگاه سیکل ترکیبی در اروپا با گنجایش 1875 مگاوات و تملیک 79 درصد از سهام شرکت Ellettrogreen که اپراتور بازار عمده‌فروش الکتریسیته در ایتالیا با پروژه‌های توسعه انرژی بادی در کانادا، فرانسه و پرتغال بود. این گروه ترکیب شده همچنین با تملیک منابع جدید گاز طبیعی و اکتشاف گاز طبیعی در مصر و راه اندازی تولیدات گاز طبیعی در نروژ و انگلستان، موقعیت خود را در صنایع گاز طبیعی، گاز طبیعی مایع و زیرساخت‌های آن تقویت نمود.

علاوه بر اینها، گروه ترکیب شده قراردادهای تأمین منابعی با شرکت Norsk hydro جهت تأمین 3.2 میلیارد مترمکعب گاز طبیعی در طی 4 سال برای انگلستان انعقاد نمود. این گروه همچنین قرارداد جدیدی با شرکت Shell جهت حجمی از 10 میلیارد مترمکعب از گاز طبیعی انعقاد نمود. شرکت GDE Suez خدمات جدید انرژی و قراردادهای محیط زیستی در فرانسه و سایر مناطق دنیا کسب و منعقد نمود.

کارکرد مالی پس از ادغام

نقدینگی و موقعیت مالی گروه پس از ادغام بهبود پیدا کرد. درآمدهای پیش بینی شده گروه در سال 2007 مبلغ 7.3 میلیارد یورو بوده درحالی‌که درآمد قبل از بهره، مالیات و استهلاک (EBITDA) 13.1 میلیارد یورو و عایدی عملیاتی شرکت نیز 8.3میلیارد یورو بوده است. انتظار می‌رفت این ادغام در سال 2013 هم‌افزایی‌های عملیاتی‌ بالغ بر یک میلیارد یورو عاید شرکت نماید. این گروه انتظار داشت هم‌افزایی‌هایی به میزان تقریبی یک میلیارد یورو به جهت هم‌افزایی‌های

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
@

لطفا شکبیا باشید...