مدل سازی ساده با اکسل “تابع INDEX”

22 مرداد 1400

دقیقه

تابع INDEX فهرست محتوا پنهان 1. تابع INDEX 1.1. دستور زبان تابع INDEX 1.1.1. پاسخ به سوالات فصل 1.1.2. مسائل سوالاتی که در این فصل پاسخ داده می شود من فهرستی از فواصل بین شهرهای امریکا دارم چگونه می توانم تابعی بنویسم که فاصله بین دو شهر مثلاً سیاتل و میامی را به من بدهد...

مدل سازی ساده با اکسل “تابع INDEX”

تابع INDEX

سوالاتی که در این فصل پاسخ داده می شود

من فهرستی از فواصل بین شهرهای امریکا دارم چگونه می توانم تابعی بنویسم که فاصله بین دو شهر مثلاً سیاتل و میامی را به من بدهد

آیا راهی وجود دارد که فرمولی بنویسم که تمام ستون یعنی فاصله بین هر شهر و شهر سیاتل را بدهد.

 دستور زبان تابع INDEX

تابع INDEX به شما اجازه می دهد که هر آیتم در هر سطر و ستونی را به صورت آرایه ای از اعداد بازگردانید. شایعترین دستور زبان این تابع به شرح زیر است:

INDEX(Array ,Row Number ,Column Number)

برای روشن شدن فرمول INDEX(A1:D12,2,3) آیتم موجود در ردیف دوم و ستون سوم از آرایه A1:D12 را بر می گرداند. این آیتم چیزی است که در سلول C2 می باشد.

 پاسخ به سوالات فصل

من فهرستی از فواصل بین شهرهای امریکا دارم چگونه می‌توانم تابعی بنویسم که فاصله بین دو شهر مثلاً سیاتل و میامی را به من بدهد؟ فایل INDEX.xlsx  (تصویر1-4 را ببینید) حاوی فاصله بین هشت شهر امریکاست. به محدوده C10:J17 که فواصل را در بر دارد نام distances اختصاص داده شده است.

 

تصویر ۴-۱ میتوان از تابع INDEX برای محاسبه فاصله بین شهرها استفاده کرد

فرض کنید بخواهید در سلولی فاصله‌ بین بوستون و دنور را وارد کنید. از آنجایی که فاصله از بوستون در ردیف اول آرایه distances بوده و فاصله تا دنور در ستون چهارم از آرایه می باشد فرمول مناسب چنین است: INDEX(distances,1,4)

مقاله ی مرتبط:   تصاحب شرکت PeopleSoft توسط شرکت Oracle

نتیجه نشان می‌دهد که بوستون و دنور ۱۹۹۱ مایل فاصله دارند. به طور مشابه برای یافتن فاصله بسیار طولانی تر مابین سیاتل و میامی باید از فرمول INDEX(distances,6,8) استفاده کرد. سیاتل و میامی ۳۳۸۹ مایل از هم فاصله دارند.

تصور کنید تیم فوتبال امریکایی سیهاوکس سیاتل بخواهد از طریق جاده به شهرهای فونیکس ،لس آنجلس، دنور، دالاس و شیکاگو رفته و مسابقه برگزار کند و در پایان نیز به سیاتل بازگردد. آیا می توانید خیلی ساده محاسبه کنید که کل مسافرت آنها چند مایل خواهد بود؟ همانطور که در تصویر2-4 می بینید شهرهایی را که تیم سی هاوکس قصد رفتن به آنها را دارد به ترتیب رفتن فهرست می‌کنیم (8-7-5-4-3-2-8) که شروع و پایان آن سیاتل است. فرمول INDEX(distances,C21,C22) را از سلول D21  تا D26 D26 کپی می کنیم. فرمول موجود در سلول D21 فاصله سیاتل و فونیکس (شهر شماره ۷) ، فرمول سلول D22 فاصله بین فونیکس و لس آنجلس و را محاسبه می کند به همین ترتیب. تیم فوتبال سی هاوکس در مجموع از ابتدا تا انتها ۷1۱۲ مایل در جاده مسافرت خواهد کرد. فقط برای تنوع من از تابع INDEX استفاده کرده‌ام تا نشان دهم که باشگاه میامی هیت در طول فصل لیگ بسکتبال حرفه ای امریکا بیش از هر تیم دیگری مسافرت خواهد کرد.

 

تصویر2-4 فواصل برای مسافرت جاده ای تیم سی هاوکس سیاتل

آیا راهی وجود دارد که فرمولی بنویسم که تمام ستون یعنی فاصله بین هر شهر و شهر سیاتل را بدهد.

آدرس دادن یک سطر کامل یا ستون کامل با تابع INDEX بسیار راحت است. اگر در آرگومانهای تابع شماره سطر یا شماره ستون را معادل صفر قرار دهید تابع INDEX کل سطر و ستون را آدرس خواهد داد. برای ترسیم این مسئله فرض کنید جمع کل فاصله تمامی شهرها با سیاتل را می‌خواهید. در آن صورت می بایستی یکی از دو فرمول زیر را وارد کنید:

مقاله ی مرتبط:   175 راه برای انجام کار بیشتر در زمان کمتر “فصل نهم”

SUM(INDEX(distances,8,0))

SUM(INDEX(distances,0,8))

اولین فرمول جمع کل هشتمین سطر از آرایه  distances (سطر۱۷ ) را محاسبه می کند. دومین فرمول جمع کل هشتمین ستون از آرایه  distances (ستون J ) را محاسبه می کند. در هر دو حالت در خواهید یافت که جمع کل فاصله سیاتل از دیگر شهرها همانگونه که در تصویر 1-4 می بینید 15221 مایل است.

 مسائل

با استفاده از تابع INDEX فاصله لس‌آنجلس و فونیکس و فاصله بین دنور و میامی را محاسبه کنید.

با استفاده از تابع INDEX فاصله دالاس با هفت شهر دیگر را محاسبه کنید.

جری جونز و تیم دالاس کاوبویز قصد یک مسافرت جاده ای به شهرهای شیکاگو ،دنور ،لس آنجلس ،فونیکس و سیاتل را دارند چند مایل آنها باید در این مسیر طی کنند؟

فایل Product.xlsx فروش ماهانه ۶ محصول را در خود دارد. با استفاده از تابع INDEX فروش محصول شماره دو را در ماه مارس محاسبه کنید. با استفاده از تابع INDEX فروش کل محصولات را در ماه آپریل محاسبه کنید.

فایل NBAdistances.xlsx فاصله بین هر جفت استادیوم لیگ بسکتبال حرفه ای امریکا را نشان میدهد. فرض کنید از آتلانتا شروع کرده و استادیوم ها را به ترتیبی که در فهرست آمده بازدید کنید و مجدداً به آتلانتا بازگردید. برای این کار چقدر مسافت باید طی کنید.

از تابع INDEX برای حل مسئله ۱۰ فصل ۳ استفاده کنید . صورت مسئله را دوباره در اینجا می آوریم: فایل Employees.xlsx حاوی رتبه ۳۵ کارگر (از صفر تا ده) در مورد سه وظیفه کاری است و همچنین حاوی کاری است که به هر کارگر اختصاص داده شده است . فرمولی بنویسید که رتبه هر کارگر را در کاری که به او اختصاص داده شده محاسبه کند.

مقاله ی مرتبط:   فرمان Goal Seek
فایل ها جانبی:
دانلود فایل نمونه
اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
@

لطفا شکبیا باشید...