ادغام در مقابل با تصاحب و تفاوت آن ها

09 مرداد 1401

دقیقه

هنگامی که دو شرکت با هم ترکیب می شوند، می توانند مزایای عملیاتی قابل توجهی به دست آورند که اساساً هدف آنها مشابه اکثر معاملات ادغام  و تملیک, بهبود عملکرد شرکت و ارزش سهامداران در بلندمدت است.

ادغام در مقابل با تصاحب و تفاوت آن ها

یک نگاه کلی به تفاوت میان ادغام و تصاحب

‎در مفهوم کلی، ادغام و تصاحب (یا تملیک) اقدامات شرکتی بسیار مشابهی هستند. دو شرکت که قبل تر به صورت مجزا بودند در واحد نهادی حقوقی جدیدی ترکیب می شوند. هنگامی که دو شرکت با هم ترکیب می شوند، می توانند مزایای عملیاتی قابل توجهی به دست آورند که اساساً هدف آنها مشابه اکثر معاملات ادغام و تملیک، بهبود عملکرد شرکت و ارزش سهامداران در بلندمدت است.

انگیزه لازم برای دنبال کردن و پیگیری ادغام یا تملیک می تواند قابل توجه باشد. شرکتی که با شرکت دیگری ترکیب می شود، می‌تواند به لحاظ صرفه‌ به مقیاس ارتقا پیدا کند. همچنین، درآمد فروش بیشتر، سهم بازار خود، تنوع گسترده‌ تر و افزایش کارایی مالیاتی را تجربه کند. با این حال، اصول منطق تجاری و روش تامین مالی به کار گرفته شده در ادغام و تصاحب به شکلی بنیادین متفاوت است.

نکات کلیدی

  • ادغام و تصاحب (یا تملیک) اقدامات شرکتی بسیار مشابه هستند.
  • ادغام شامل تصمیم متقابل دو شرکت برای ترکیب و تبدیل شدن به یک نهاد واحد است. می توان آن را تصمیمی دانست که توسط دو شرکت هم مقیاس انجام می شود.
  • تصاحب یا تملیک معمولاً خرید شرکت کوچکتر توسط شرکت بزرگتر است. می تواند منافعی مشابه ادغام داشته باشد، اما لزوماً یک تصمیم متقابل نیست.

ادغام

ادغام شامل تصمیم متقابل دو شرکت برای ترکیب و تبدیل شدن به یک نهاد است. می توان آن را تصمیمی دانست که توسط دو شرکت «هم مقیاس» گرفته می شود. این تجارت ترکیبی، از طریق مزیت های ساختاری و عملیاتی که با ادغام تضمین می شود، می تواند هزینه ها را کاهش داده و سود را افزایش دهد. به علاوه، ارزش سهامداران را برای هر دو گروه از سهامداران ارتقا دهد.

مقاله ی مرتبط:   ادغام شرکت Bell South با شرکت AT&T

ادغام معمولی،شامل دو شرکت نسبتاً هم مقیاس است که با هدف ایجاد شرکتی که ارزش آن بیش از مجموع این دو است، ترکیب می‌شوند و به یک نهاد حقوقی جدیدتبدیل می‌شود.

نکته مهم : در ادغام دو شرکت، سهامداران معمولاً سهام خود در شرکت قدیمی را با همان تعداد سهام در نهاد جدید مبادله می کنند.

برای مثال، در سال 1998، خودروساز آمریکایی [1] کرایسلر با شرکت خودروسازی آلمانی [2] دایملر بنز ادغام شد تا [3] دایملر کرایسلر را تشکیل دهد. هیأت مدیره های هر دو سازمان، در سازمان جدید رهبری مشترک داشتند به همین سبب این ادغام همه عوامل ایجاد یک ادغام برابر را دارا بود. تصور می شد که ادغام برای هر دو شرکت کاملاً سودآور است، زیرا به کرایسلر فرصتی برای دستیابی به بازارهای اروپایی بیشتر داد و دایملر بنز حضور گسترده تری در آمریکای شمالی به دست می آورد.

تصاحب

از سوی دیگر، تصاحب یا تملیک با خرید یک شرکت کوچکتر توسط شرکتی بسیار بزرگتر توصیف می شود . این ترکیب «نابرابر» می‌تواند مزایایی مشابه ادغام داشته باشد، اما لزوماً نباید تصمیمی متقابل باشد.

شرکت بزرگتر می تواند شروع به تصرف خصمانه شرکت کوچکتر کند که اساساً به منزله خرید شرکت در مواجهه با مقاومت مدیریت شرکت کوچکتر است. برخلاف ادغام، در تملیک، شرکت خریدار معمولاً بر حسب نرخ تبدیل مشخصی، مبلغ نقدی هر سهم را به سهامداران شرکت هدف، ارائه می‌کند. در هر صورت، شرکت خریدار اساساً خرید شرکت هدف را تأمین مالی می کند و آن را بی درنگ و یکجا برای سهامدارانش خریداری می کند.

مقاله ی مرتبط:   آمار به زبان ساده - مقدمه‌ای بر آزمون فرضیه

از نمونه های تملیک می توان به تملیک شرکت استودیوی انیمیشن [4] پیکسار توسط [5] والت دیزنی در سال 2006 اشاره کرد. در این مورد سهامداران پیکسار همگی تصمیم به خرید شرکت را تایید کردند و به همین دلیل تصاحب دوستانه انجام گرفت.

شرکت‌های هدف می‌توانند برای دفای از خود در مقابل یک تصاحب خصمانه ناخواسته، از فنونی استفاده کنند. یکی از آنها تعهدنامه هایی در صدور اوراق قرضه است که در صورت تصاحب شرکت، بازپرداخت زودهنگام بدهی‌ها را با نرخ بالاتری الزام می کند.

ملاحظات خاص

همانطور که گفته شد، هم ادغام و هم تصاحب می توانند از طریق خرید و مبادله سهام، تامین مالی شود. این رایج ترین شکل سرمایه گذاری است. در موقعیت‌های دیگر، می‌توان از پول نقد یا ترکیبی از پول نقد و حقوق صاحبان سهام استفاده کرد. در موارد خاص، می توان از بدهی استفاده کرد، که به عنوان تملیک اهرمی یا خرید استقراضی شناخته می شود و عمدتاً در تصاحب رایج است.

سهامداران دارای سهام عادی، دارای حق رای هستند و بنابراین می توانند در مورد وقوع ادغام یا تصاحب رای دهند. در تصاحب خصمانه، زمانی که میزان رای سهامداران کافی نباشد، برخی از رای دندگان ممکن است با روش هایی مانند قرص سمی از ادغام یا تصاحب جلوگیری کنند.

 

[1] Chrysler Corp

[2] Daimler Benz

[3] DaimlerChrysler

[4] Pixar Animation Studios

[5] Walt Disney

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
@

لطفا شکبیا باشید...